Archiv časopisů: RC Modely ČASOPIS PRO VŠECHNY MODELÁŘE ● LETADLA ● VRTULNÍKY ● LODĚ ● AUTA

Vychází 11. dubna 2024

RC Modely 2/2024 článek 7

Pro mladé i staré, Praga BH-111

Robert Pajas

Ukázka z textu:

Do série k Betě Minor uvedené v minulém čísle pokračuji v modelech letadel československé výroby. Tentokrát je to soutěžní stroj konstruktérů Beneše a Hajna Praga BH-11 se zajímavým zbarvením, kterého dosáhneme přilakováním tenkého barevného potahového papíru.
Stavba
Model není stavebně náročný na čas, zabere tři večery při pečlivé stavbě. Dá se ovšem i narychlo sestavit bez barevných doplňků pro zkušební let i za jediný večer. Plán dvakrát okopírujeme a rozstříháme. Části plánu připevníme na rovné balzové prkénko tlusté 10 až 20 mm a přelepíme několika pruhy široké čiré lepicí pásky. Kopii plánu použijeme jako šablony výřezů dílů. Celý model lepíme vteřinovým lepidlem. Materiál: desky lehké balzy tloušťky 1 mm (ocasní plochy), 1,5mm (křídlo) a 2,5 mm (trup). Podvozkové nohy jsou z pevné balzy 1,5 mm, kola z tvrdého papíru. Fotky modelu slouží snazší orientaci ve stavbě.
Křídlo a ocasní plochy
Křídlo tvoří prohnutá balzová deska. Léta jdou po rozpětí. Vyřízneme je z lehké balzové desky tloušťky 1,5 mm, kterou směrem k odtokové hraně zbrousíme do tenka. Náběžnou hranu zaoblíme. Vše přelakujeme a vyleštíme jemným smirkem. Horní plochu křídla potáhneme červeným potahovým papírem, přelakujeme, znovu vyleštíme.

RCModely
cmma.cz

cmma.cz

www.naradionline.cz

www.houska-modelar.cz

www.bel-shop.eu

mgm-compro.cz

www.modelmotors.cz/

TOPlist