Archiv časopisů: RC Modely ČASOPIS PRO VŠECHNY MODELÁŘE ● LETADLA ● VRTULNÍKY ● LODĚ ● AUTA

Vychází 13. května 2024

RC Modely 4/2023 článek 8

Pro mladé i staré, RWD-2

Robert Pajas

Ukázka z textu:

V polské publikaci o závodech turistických letadel 1929 - 34 - Miedzyna-rodowe turnieje lotnicze od Mariana Krzyžana je u každého typu jednoduchý trojpohled, podle kterého lze pohodlně postavit malou polomaketku. Nedávno jsem představil celobalzového RC Poteze 36, nyní představuji volný model polského RWD-2 o rozpětí 40 cm.
Výbava
Moje nejoblíbenější výbava malých modelů je naprosto jednoduchá: jakýkoliv stejnosměrný třívoltový motorek a k němu jeden Li-Pol článek. Žádná elektronika. Trochu nabiju a letím. Nabiju víc, letí to déle. Zkrátka žádná věda. U RWD-2 jsem použil motorek 3,5 V o průměru 7 mm a hmotnosti 3,2 g. Článek 3,7 V má kapacitu 60 mAh.
Alternativní pohon
Model je jako stvořený na pokusy. Přední část trupu je otevřená a lze do ní vložit i regulátor, časovač, přijímač, a podobně. Nebo lze použít elektromotor s kondenzátorem. Doporučuji superkapacitor kolem 10 F a napětí 3 V. Kondenzátor nabíjíme ze tří NiMH článků za běhu motoru asi 20 sekund a ihned po odpojení nabíječe model hodíme - vypínač není nutný.
Stavba
Plán zkopírujeme - slouží jako šablony. Celý model je postaven z lehké balzy 1, 1,5 a 3 mm. Stavíme v ruce, od oka neustále kontrolujeme kolmice a souměrnost. Lepíme vteřiňákem nebo Kanagomem, Kanagom použijeme všude, kde je třeba více času, vteřinovým lepidlem nejprve jen přichytíme díly pomocí pár mikrokapek, pak prosytíme celý spoj.

Potisk na model RWD-2 ve formátu PDF

RCModely
cmma.cz

cmma.cz

www.naradionline.cz

www.houska-modelar.cz

www.bel-shop.eu

mgm-compro.cz

www.modelmotors.cz/

TOPlist