Archiv časopisů: RC Modely ČASOPIS PRO VŠECHNY MODELÁŘE ● LETADLA ● VRTULNÍKY ● LODĚ ● AUTA

Vychází 9. září 2022

RC Modely 8/2022 článek 9

Pro mladé i staré, RC Zlín Z-XII

Robert Pajas

Ukázka z textu:

Mým prvním modelem v měřítku 1:20 byl Zlín XII. V roce 2007 získal 4. místo na soutěži Openscale, která se pořádala na Medlánkách u Brna. Dvacetinky se létaly podle pravidel, která nevyžadovala vysokou maketovou přesnost v detailech, takže byl tehdy považován za perfektně zpracovanou dvacetinku. (Reportáž z této soutěže najdete na minimakety.cz v sekci Reportáže.)
Stavba dvacetinky
Při stavbě soutěžní makety je nutné studium podkladů. Před stavbou si pozorně pročteme pravidla kategorie, abychom znali podmínky hodnocení. Dnešní pravidla dvacetinek jsou, o proti těm platným v roce 2007, o poznání náročnější právě díky přísnějšímu hodnocení podkladů. Obrysová přesnost, čistota stavby a povrchová věrnost hraje v hodnocení nejpodstatnější roli. (Pravidla najdete na stránkách minimakety.cz/Pravidla.)
Křídlo a ocasní plochy
Plánek přichytíme na balzové prkénko tloušťky 10 - 20 mm, vyhladíme a přelepíme několika pruhy široké čiré lepící pásky. Nařežeme si horní pásky žeber dle křivítka či šablony. Nalamelujeme koncové oblouky křídla tak, že si rozřežeme jen část lišty určenou k ohnutí, zbytek lišty nám drží lamely pohromadě. Náběžku a odtokovku sbrousíme předem na balzovém prkénku, pak teprve odřízneme.

RCModely
cmma.cz

cmma.cz

www.naradionline.cz

www.houska-modelar.cz

www.bel-shop.eu

mgm-compro.cz

www.modelmotors.cz/

www.rcguru.cz/

TOPlist