Archiv časopisů: RC Modely ČASOPIS PRO VŠECHNY MODELÁŘE ● LETADLA ● VRTULNÍKY ● LODĚ ● AUTA

Vychází 11. května 2022

RC Modely 5/2022 článek 8

Pro mladé i staré, Nieuport 1913-Schneider Trophy

Robert Pajas

Ukázka z textu:

V rámci soutěží minimaket na Medlánkách u Brna, je pravidelně vyhlašována soutěž modelů plovákových letounů účastnících se kdysi velmi prestižní letecké soutěže Schneider Cup. S několika náznaků lze usuzovat, že tato soutěž - původně maket na gumu - se možná otevře i stínovým polomaketám na libovolný pohon. Svůj model jsem postavil na motor Gašparín G 14, ale jistě bude létat i s pohonem elektrickým, (např. kondenzátorovým) nebo gumovým.
Stavba
Model není stavebně náročný na čas, zabere dva večery. Křídlo tvoří prohnutá balzová deska v barvě materiálu. Všechna kormidla včetně křidélek jen naznačíme tuší - případně nařízneme a nastavíme podle potřeby lehkým nalomením. Části plánu připevníme na rovné balzové prkénko tlusté 10 až 20 mm a přelepíme několika pruhy široké čiré lepicí pásky. Celý model lepíme vteřinovým lepidlem. Sestavíme jej z desek lehké balzy tloušťky 1 mm (plochy, plováky) a 2 mm (trup). Vzpěry jsou z pevné balzy 1,5 mm. Model musí být velmi lehký, vzadu extrémně lehký, neboť má velmi krátký čumák a těžiště musí být ve třetině hloubky křídla. Celou stavbu sledujeme též foto modelu pro snažší orientaci ve stavbě.
Křídlo a ocasní plochy
Křídlo vyřízneme z lehké balzové desky tloušťky 1 mm, přelakujeme a vyleštíme jemným smirkem. Léta jdou po rozpětí. Přilakujeme 1,5 mm široké šedé proužky potahového papíru dle vodítek v plánu.

RCModely
cmma.cz

cmma.cz

www.naradionline.cz

www.houska-modelar.cz

www.bel-shop.eu

mgm-compro.cz

www.modelmotors.cz/

www.rcguru.cz/

TOPlist