Archiv časopisů: RC Modely ČASOPIS PRO VŠECHNY MODELÁŘE ● LETADLA ● VRTULNÍKY ● LODĚ ● AUTA

Vychází 11. ledna 2023

RC Modely 2/2022 článek 6

Pro mladé i staré, Fokker DR.I z polystyrénové desky

Robert Pajas

Ukázka z textu:

Představa, že sestavení modelu z polystyrenových destiček vyříznutých dle šablony nemůže trvat, na rozdíl od pracné konstrukční stavby, déle než pár dní, je tak sugestivní, že ji opakovaně podléhám. I když jsem se již mnohokrát přesvědčil o tom, že stavba makety (i polomakety) je vždy pracná a zdlouhavá záležitost, nehledě na materiál, znovu si řeknu: „Vyřízneš to, slepíš, a je to, ne?“
Stavba
Všechny tvary a rozměry předlohy jsou zachovány v měřítku, VOP a SOP jsou zvětšené asi o pět procent. Používal jsem výhradně výkresu a fotek Windsock Datafile. Křídla jsou ze silnější asi 1,5 - 2 mm desky a trup a ocasní plochy jsou z co nejtenčích destiček. (Alternativou k polystyrenu je tenká lehká balza o síle 0,8 a 1 mm.) Vše lepíme Herkulesem. Stavba zabere asi deset večerů. Koupíme v obchodě Modelov v Dejvicích dvě nejmenší síly 1 a 2 mm řezaného fasádního polystyrenu (barvy nejlépe světle modré) a jednu silnější 5 mm. Povrch je po řezání odporovou pilou trochu spečený a musíme jej odbrousit.
Křídlo a ocasní plochy
Vyřízneme plochy a vybrousíme povrch postupně do hladka různými zrnitostmi - nejjemnější používám 1500 - osobně brousím na sucho, ale lze brousit i pod vodou. Desku prohneme na kulatině a dotvarujeme v prstech. Natvarované poloviny křídla pak napáskujeme po létech řezanými 1,5 mm proužky tmavšího potahového papíru, pásky přilakujeme Balakrylem.

Obtisky na Fokker DR.I ve formátu PDF

RCModely
cmma.cz

cmma.cz

www.naradionline.cz

www.houska-modelar.cz

www.bel-shop.eu

mgm-compro.cz

www.modelmotors.cz/

TOPlist