Archiv časopisů: RC Modely ČASOPIS PRO VŠECHNY MODELÁŘE ● LETADLA ● VRTULNÍKY ● LODĚ ● AUTA

Vychází 11. ledna 2023

RC Modely 2/2022 článek 5

Přestavba ARF modelu Christen Eagle II

Alfréd Neugebauer

Ukázka z textu:

Rozhodnutí zakoupit ARF stavebnici Christen Eagle II vietnamského výrobce Seagull bylo spontánní a rychlé. Který kluk si tohle letadlo proste nepřál mít a létat s ním? Model jsem vybavil doporučeným příslušenstvím a osadil motorem OS 91 FS. Na-stavení výchylek je dle výrobce. Celé kompletování je rychlé, návod obšírný a srozumitelný. Překvapení: výrobcem udané těžiště zdaleka neodpovídá realitě. Postavil jsem si tunel na baterku v úrovni motoru a doufal, že se mi podaří pozice těžiště dosáhnout tímto způsobem. I po této modifikaci bylo těžiště mimo dosah. Na konečné dovážení modelu bylo potřeba dalších 250 gramů ve formě vyvažovacích tělísek na hliníkové disky kol. Výrobcem udávaná vzletová hmotnost 3.800 – 4.500 gramů byla o něco překročena – na 4.860 gramu. Matematicky se jedná o 10% navýšení hmotnosti.
Zalétání
Rozjezd byl delší než jsem očekával. Ve skutečnosti to působí přirozeně, když model jede chvíli po dráze a ne aby se po metrovém rozjezdu odlepil a přemotorizovaně šel kolmo do oblaků. Vnitřně jsem si říkal, ze si asi akrobacie moc neužiji a že model bude líný. Obavy se nepotvrdily, ba naopak jsem byl velice příjemně překvapen z agility modelu a příjemné citlivosti a reakcí na mnou dávané povely. Sžít se s letovými vlastnostmi jde neuvěřitelně rychle a intuitivně. Vzduch je element, ve kterém se Eagle II opravdu vyžívá a vychutnával jsem každý okamžik letu, který je podpořen vizuálním zážitkem, celkovým vzhledem modelu a jeho atraktivniho zbarvení.
Přistání
Nasadil jsem na přiblížení a v ukáz-kovém úhlu se blížil k letišti. Vše by proběhlo parádně, kdyby na okraji nerostl keřík.

RCModely
cmma.cz

cmma.cz

www.naradionline.cz

www.houska-modelar.cz

www.bel-shop.eu

mgm-compro.cz

www.modelmotors.cz/

TOPlist