Archiv časopisů: RC Modely ČASOPIS PRO VŠECHNY MODELÁŘE ● LETADLA ● VRTULNÍKY ● LODĚ ● AUTA

Vychází 11. listopadu 2022

RC Modely 9/2021 článek 1

Jirka Havel a historie RC akrobacie – 1. část

David Kyjovský

Ukázka z textu:

Když jsem začínal s akrobacií F3A, někdy kolem roku 2002, byl národním trenérem motorových RC akrobatů Ing. Jiří Havel. To jméno jsem znal, bylo podepsané pod těmi nejvíc zasvěcenými články o RC akrobacii v časopise Modelář. Tyhle články jsem v dětství a mládí hltal s nábožnou úctou a obával jsem se, že se k takovému létání nikdy nedostanu. Bylo to neuvěřitelně složité, technicky i pilotážně, navíc jsem neměl k tomu zatím vůbec nic a už vůbec ne RC soupravu. Ani jsem nevěřil, že tak složité a drahé zařízení bude někdy pro mne dostupné. Osud naštěstí mínil jinak, ale to je zase jiná historie. Jirku jsem mezitím poznal osobně a pořád myslím platí, že jen málo lidí má o RC akrobacii srovnatelné znalosti. Jirka naštěstí souhlasil s rozhovorem a tak můžeme rovnou začít:
DK: Jirko, děkuji, že jsi k tomuto rozhovoru svolil. Můžeš nám na úvod říct něco o sobě a o tom, jak jsi se dostal k leteckému modelářství?
JH: Narodil jsem se sice v Praze, ale prakticky celé mládí jsem prožil u babičky v Káraném u Staré Boleslavi. Do školy jsem chodil v Toušeni a v Čelákovicích a gympl jsem absolvoval v Brandýse nad Labem. S kamarády jsme stavěli různé modely, asi v 10 letech jsem si postavil „Albatrosa“ ze stavebnice od Moučky a pak postupně „Sluku“, „Káně“ a „Orlíka“ od Čížka. K prvním motorákům jsem se dostal tím, že mi táta koupil motorek NV21, ale neuměl jsem jej nahodit, kamarádi to neuměli a tak jsem marně hledal pomoc. Nakonec jsem měl štěstí, protože do Káraného jezdili na víkendy a na dovolenou zkušení modeláři a reprezentanti Láďa Lifka a Pepík Mašek a ten mi mé „NVéčko“ konečně rozchodil. Nezůstalo jen u toho, naučil jsem se od nich mnoho věcí, chodil jsem s nimi pravidelně létat a naučili mě stavět tak, aby modely nebyly tak „ukopané“ jak jsem to dělal dosud. Mým prvním motorovým modelem byla Macháčkova „Můra“ na motor BUŠ 1,23 a pak jsem postavil několik dalších již vlastních motoráků, poslední z nich již byl celobalzový a byl jsem na něj docela pyšný, protože dobře vypadal i létal. Na žádné soutěže jsem se svými modely nejezdil a ani jsem tehdy nebyl organizován v žádném modelářském klubu – nikde v okolí žádný klub nebyl.

RCModely
cmma.cz

cmma.cz

www.naradionline.cz

www.houska-modelar.cz

www.bel-shop.eu

mgm-compro.cz

www.modelmotors.cz/

TOPlist