Archiv časopisů: RC Modely ČASOPIS PRO VŠECHNY MODELÁŘE ● LETADLA ● VRTULNÍKY ● LODĚ ● AUTA

Vychází 9. září 2022

RC Modely 8/2021 článek 8

Pro mladé i staré, Sopwith Camel

Robert Pajas

Ukázka z textu:

Můj úplně první model, oříšek Sopwith Camel, jsem postavil v březnu 2005 a neměl jsem vůbec tušení, jak jej seřídit. Trochu jsem jej rozlétal až po návštěvě soutěže na Medlánkách podle rad místních minimaketářů. Konstrukce modelu vychází ze zmenšeného starého plánu od P. Lindberga. Některé tvarové nepřesnosti by možná vadily u velké makety, ale v kategorii Peanut nejsou podstatné. Model jsem přizpůsobil zmenšení a zjednodušil jsem konstrukci. Přesto je zachován charakteristický vzhled původního Lindbergova modelu.
Stavba
Balzová prkénka vybrousíme do hladka, prolakujeme a vyleštíme smirkem. Kostru lepím řídkým vteřinovým lepidlem BSI s nasazenou tenkou injekční jehlou. Na jemné spoje si odkápnu do jamky ve vosku a nanáším kapičky odlomeným očkem malé jehly. Řežu vše štěpinou žiletky Tiger či Leon, přebrousím strany řezu. Vše se snažím stavět přesně, řešit nerovnosti ihned, před přilepením, nespoléhám na dobrušování. Oblouky lameluji ze tří, čtyř pásků na balzové navoskované šabloně vteřiňákem. Téměř vše je stavěno z balzy 1,5 mm.
Křídla a ocasní plochy
Plánek přichytíme tyčinkovým lepidlem na silné balzové prkénko, vyhladíme a přelepíme několika pruhy široké průhledné lesklé lepící pásky. Předem nařežeme horní pásky a lišty pro spodní pásky a pro nosníky. Nalamelujeme koncové oblouky na šabloně. Rozdělíme a přišpendlíme hrany na plánek, pomůžeme si případně silnou rovnou lištou z vnějšku. Mezi ně pak vkládáme spodní pásky žeber, které nejprve přilepíme k náběžce a teprve pak dořízneme dle odtokovky, lehounce vmáčkneme a přilepíme.

RCModely
cmma.cz

cmma.cz

www.naradionline.cz

www.houska-modelar.cz

www.bel-shop.eu

mgm-compro.cz

www.modelmotors.cz/

www.rcguru.cz/

TOPlist