Archiv časopisů: RC Modely ČASOPIS PRO VŠECHNY MODELÁŘE ● LETADLA ● VRTULNÍKY ● LODĚ ● AUTA

Vychází 9. června 2021

RC Modely 5/2021 článek 7

Pro mladé i staré, Mini Kadet

Robert Pajas

Ukázka z textu:

Každoročně se v Rakovníku na hezkém travnatém sportovním letišti koná jarní setkání minimaketářů - letos 5. června. Ti se oprostí na chvíli od maket a létají nesoutěžně s kdečím. Mimo jiné i s předem dohodnutým modelem, který není stavebně náročný a umožní všem si jej postavit i takříkajíc „mimo plán“. Letos je to Kadet od Igry. Já jsem jej zmenšil a postavil na malý elektromotorek s kondenzátorem.
Pohon
Zcela kompletní pohon i s nabíječem získáme z volného modelu - čínské hračky za stovku, která je na obrázku. Podobné hračky lze najít i v RC verzi a mít pak mini RC-Kadeta. To co hledáme, se však dá koupit nebo najít i jinde. Je to DC motorek o rozměrech 6 x 14 mm a superkapacitor (kondenzátor) kolem 3 V a 5 F.
Stavba
Části plánu připevníme na rovné balzové prkénko tlusté 10 až 20 mm a přelepíme několika pruhy široké čiré lepicí pásky. Celý model jsem lepil středním vteřinovým lepidlem BSI. Hlavní materiál je prkénko balzy 1,5 mm, ze které řežeme 1,5 mm a 1 mm lišty. Dále prkénko 1 mm na stavbu trupu.
Křídlo a ocasní plochy
Křídlo stavíme vcelku. Náběžnou i odtokovou hranu upravíme již na prkénku balzy, abychom je nemuseli tolik opracovávat na sestaveném křídle. Přišpendlíme hrany na plán a vkládáme mezi ně žebra vyřezaná dle šablon z plánu. Poté jej nařízneme a nastavíme lomení do vzepětí - 20 mm na konci každé poloviny křídla, slepíme a pojistíme balzovým výkližkem mezi kořenovými žebry (1,5 mm). Ocasní plochy sestavíme z lišt 1,5 x 1,5 mm a 1 x 1,5 mm.
Trup
Šířka trupu je 10 mm v místě kabiny. Vyřízneme bočnice kabiny a přepážky z balzy 1 mm, sestavíme tyto díly jako základ trupu včetně spodního pásu - dna trupu. Pozor!

Potah (1) na Mini Kadet ve formátu PDF

Potah (2) na Mini Kadet ve formátu PDF

RCModely
cmma.cz

cmma.cz

www.naradionline.cz

www.houska-modelar.cz

www.bel-shop.eu

mgm-compro.cz

www.modelmotors.cz/

www.rcguru.cz/

TOPlist