Archiv časopisů: RC Modely ČASOPIS PRO VŠECHNY MODELÁŘE ● LETADLA ● VRTULNÍKY ● LODĚ ● AUTA

Vychází 13. listopadu 2023

RC Modely 3/2021 článek 8

Pro mladé i staré, S.E.5a v měřítku 1:18 - 2. část

Robert Pajas

Ukázka z textu:

Pokračujeme ve stavbě modelu z minulého čísla RCM. Co ještě zbývá? Postavit, potáhnout, prolakovat a na-stříkat křídla a ocasní plochy, vytisknout a nanést obtisky, dále vyrobit vzpěry, sestavit a vyplést celý model, doplnit pár detailů a lehce napatinovat ošpiněná místa. Instalujeme pohon volného modelu. Dostatečné vzepětí ale umožní též RC ovládání bez nutnosti ovládat křidélka.
Instalace pohonu
V trupu jsme nechali před motorovou přepážkou dosti místa pro instalaci CO2 motoru G43 nebo G63 nebo odpovídajícího střídavého elektromotoru (motor ve váze okolo pěti gramů, okolo deseti gramů je kompletní instalace včetně baterie.) Pokud bychom se rozhodli model ovládat RC, můžeme vsunout dvě serva v balzovém rámečku do pilotního prostoru pod pilota nebo zespodu vyříznout dvířka v balzovém dně. Pozor! Negativy budou pak na obou křídlech.
Křídla a ocasní plochy
Budeme potřebovat až na výjimky balzu 1,5 mm, nejlépe dvou hmotností - lehkou na žebra a pevnou na hrany, a pár odřezků balzy 3 mm. Obě křídla i ocasní plochy stavíme na plánu překrytém fólií. Nejprve si připravíme odtokovou hranu včetně dílů konců křídel a 3 mm balzy centroplánu. Vše přišpendlíme na plán včetně a náběžné hrany a nosníku. Vlepíme všechna žebra přibroušená tak, aby dosedla na domáčknutí, ale bez pnutí hran. Přesnost se vyplatí (říká se, že potah lecos přikryje, ale mně přijde, že spíš chyby zvýrazní). Vlepíme posty pro vzpěry a výplet a celá křídla pak přebrousíme v ruce jemným novým smirkem přilepeným na rovný špalík.

Obtisk na S.E.5a ve formátu PDF

RCModely
cmma.cz

cmma.cz

www.naradionline.cz

www.houska-modelar.cz

www.bel-shop.eu

mgm-compro.cz

www.modelmotors.cz/

TOPlist