Archiv časopisů: RC Modely ČASOPIS PRO VŠECHNY MODELÁŘE ● LETADLA ● VRTULNÍKY ● LODĚ ● AUTA

Vychází 11. listopadu 2022

RC Modely 2/2021 článek 4

Speciál SpecWing

Pro RCM Pavel Dvořák

Ukázka z textu:

V minulém čísle jsem psal o „americké“ partě FPVWRA (FPV WingRaceAssociation) sdružující piloty létajícími s FPV samokřídly. Věnoval jsem se základním bodům pravidel a podrobněji pak specifikacím SpecWingClass, která mi přišla nejprestižnější. V závěru článku jsem si dovolil vyzvat vás, čtenáře, ke stavbě vlastního modelu této kategorie. Tak jak jste na tom? A abych si „zametl před vlastním prahem“ nemohl jsem nezkusit takové samokřídlo postavit.
Úvodem
Moc se mi nelíbila tak podrobná specifikace parametrů modelu, ještě méně se mi zamlouval požadovaný profil NACA0014 … dávat tohle na samokřídlo může snad leda … američan? Měl jsem sice něco nastudováno od již zesnulého J. Lněničky (web, kam přispíval, je stále dostupný na www.airspace.cz), abych věděl, že není pro křídlo za každou cenu nutné použít autostabilní profil. Ale byl jsem odchován svahovým kombatem, kde se nic jiného než autostabilní profily nepoužívalo. Předběžně jsem si od zástupce organizace FPVWRA zjistil, zda by bylo akceptovatelné předepsaný NACA0014 v odtokové části modifikovat přizvednutím odtokové hrany. Tedy simulovat stav, kdy se na modelu odtoková hrana oddělí a funguje jako elevon, který je možno přizvednout a tak dosáhnout dvojitého prohnutí střední křivky (a vytvořit tak alespoň částečně onen autostabilní profil). Od FPVWRA přišla odpověď, že to lze.
Model
Tvarově není moc co vymýšlet, půdorys je víceméně dán. Rozpětí 914mm, materiál bílé EPP v gramáži někde pod 30g/dm3. Polotovary vyříznuty CNC „horkým drátem“. Protože jsme s kamarádem nedávno dokončili stavbu CNC hobby frézky, tak jsem polotovary křídla dále opracoval právě na frézce – ořez obvodu, vyznačení pozic uhlíkových výztuh, vyfrézování otvorů pro serva a vyfrézování otvoru pro baterii. Frézování probíhá v přípravku.

RCModely
cmma.cz

cmma.cz

www.naradionline.cz

www.houska-modelar.cz

www.bel-shop.eu

mgm-compro.cz

www.modelmotors.cz/

TOPlist