Archiv časopisů: RC Modely ČASOPIS PRO VŠECHNY MODELÁŘE ● LETADLA ● VRTULNÍKY ● LODĚ ● AUTA

Vychází 11. října 2021

RC Modely 10/2021 článek 7

De Havilland DH.89 Dragon Rapide

Václav Janko, šéfredaktor

Ukázka z textu:

De Havilland DH.89 Dragon Rapide je jedna z ikon letectví. Když v roce 1972 (č. 053s) vyšel plánek na tento model, už jako malý kluk jsem si říkal, že takový model bych si rád někdy postavil. No a po mnoha a mnoha letech na něj přišla řada. Při hledání podkladů jsem přišel na zbarvení, které se mi moc líbilo. Bylo to zbarvení královské gardy a navíc s imatrikulací G-A CZE, která evokovala Českou republiku. Podklady hlavně fotografie detailů jsem po chvilkách dával dohromady skoro dva roky. První vlna Covidu nás uzavřela doma a tak jsem se pustil do stavby. Protože předloha má hodně úzká elipsovitá křídla bylo jasné, že model by měl být větší a hodně lehký. O velikosti rozhodla maximální šířka nákladového prostoru mé dodávky - 124cm a rozpětí centroplánu modelu, který při hodnotě 120cm určil rozpětí modelu na 3m. To by šlo že? Tak jdeme na to.
Trup
Klasická příhradová konstrukce, lipové lišty 5x5mm, trochu 1,5mm balzy a 5mm topolky v místě uchycení křídel a 3mm Depronu, který imituje vnitřní čalounění v místě pro pasažéry. Různé detaily pro inspiraci, nástavba pro uchycení ocasních ploch, deska na uchycení serv, balzové podélníky určující zaoblený tvar trupu.
Ocasní plochy
Lamelové rámečky z 5 vrstev balzy 1mm lepené disperzním lepidlem, jednoduchá, lehká, ale dostatečně tuhá konstrukce díky stevenům z olaminovaného herexu uhlíkovým rovingem. Pevné části ocasních ploch posléze potaženy balzou 0,6mm lepeno Purexem v „šabloně“ ze zlatých stránek.
Křídla/b>
Žebra jsem si pro jejich množství nechal vypálit z balzy a topolové překližky.

RCModely
cmma.cz

cmma.cz

www.naradionline.cz

www.houska-modelar.cz

www.bel-shop.eu

mgm-compro.cz

www.modelmotors.cz/

www.rcguru.cz/

TOPlist