Archiv časopisů: RC Modely ČASOPIS PRO VŠECHNY MODELÁŘE ● LETADLA ● VRTULNÍKY ● LODĚ ● AUTA

Vychází 11. listopadu 2022

RC Modely 10/2021 článek 6

AMIGO - Graupner

Richard Metz

Ukázka z textu:

Nejprve trochu historie o firmě GRAUPNER. Firma byla založena po druhé světové válce panem Johannesem Graupnerem, sídlo firmy bylo a asi je i teď v městě Kirchheim-Teck v Německu. Od svého vzniku vyráběla firma stavebnice modelů letadel a možná také nějaké jiné produkty pro modeláře (spalovací motory, RC soupravy a jiné drobnosti). V nabídce firmy bylo mnoho typů modelů jak volně létajících, tak upoutaných a později také s RC ovládáním. Mezi českými modeláři bylo známých mnoho typů, jako větroně JOLLY, BETA, FILOU, pro mladé modeláře model Der kleine UHU, později modely CIRUS, HI-FLY, DANDY, motorové modely TAXI, TERRY, TOPSY a další. Jeden z nejznámějších větroňů byl ale model AMIGO, ve stavebnici byl vyráběn v několika provedeních pod názvy AMIGO, AMIGO II, AMIGO III a AMIGO IV. Pokud je mě známo, tak popíši jednotlivý typ AMIGA.
AMIGO – stavebnici firma Graupner nabízela od roku 1960, rozpětí je 1.717 mm, tuším že se jednalo o model kategorie A2. Původně bylo model jako volný, později také s ovládáním RC aparaturou. Od ostatních typů Amig se vyznačuje tím, že měl výškovku uloženou před směrovkou. Na plánku, který byl se stavebnicí dodáván, jsou nakresleny dvě výškovky, jedna pro volný let s použitím determalizátoru, druhá s klapkou směrovky a výškovky pro RC ovládání. Já osobně jsem tuto stavebnici neviděl, jen vlastním originální plánek modelu. Model jsem podle plánu postavil a má ho
AMIGO II. - tento typ je asi nejvíce znám mezi našimi modeláři, protože byl kdysi také prodáván v našich modelářských prodejnách v omezeném počtu. Stavebnice byla nabízena od roku 1966, a oproti modelu AMIGO bylo jeho rozpětí zvětšeno na 2.000 mm. Petr Mareš, který ho vybavil dobovou červenou RC soupravou Graupner upravenou na 2,4 GHz.

RCModely
cmma.cz

cmma.cz

www.naradionline.cz

www.houska-modelar.cz

www.bel-shop.eu

mgm-compro.cz

www.modelmotors.cz/

TOPlist