Archiv časopisů: RC Modely ČASOPIS PRO VŠECHNY MODELÁŘE ● LETADLA ● VRTULNÍKY ● LODĚ ● AUTA

Vychází 11. dubna 2024

RC Modely 9/2020 článek 8

Pro mladé i staré, Štíhlice

Robert Pajas

Ukázka z textu:

19. září 2019 od 11:00 se pod vedením divadelního souboru Buchty a Loutky koná v Kinského zahradě dětský den, na kterém postavím s malými zájemci 40 házedel pro radost. Letošní model se odlišuje od předchozích především tím, že profil křídla je vybroušený, nikoliv ohýbaný přes žebra. Děti vlastní rukou dávají horní straně křídla aerodynamický tvar a mohou si tak jasněji uvědomit, jak profil křídla skutečných letadel i modelů vypadá.
Balza
Naším úkolem je koupit hezká, homogenní prkénka balzy o tloušťce 1,5 mm. Ale zmenšili balzu! Na 8 cm šíře. V Praze si pro deseticentimetrové prkénko už jen tak nezajdete. Budou se na vás tvářit, jako by ta uboze úzká prkénka vlastně byla normální - podobně, jako se tvářili na konci devadesátých let hospodští, když vám nesli šizeného panáka 0,4 dl místo 0,5 dl. Podřídě se této skutečnosti, zvolil jsem letošní model tak, aby se při co možná nejmenším odpadu dal stavět v mnoha kusech. Křídla jsou štíhlejší než obvykle, ale letovým vlastnostem malého házedla to kupodivu jen prospělo.
Stavba a bezpečnost práce
Důležité je, aby děti byly schopné model samy stavět, aby již na první pohled tušily, který díl kam patří a co s ním - to docílíme vyvěšením návodu kresleného komiksovým způsobem.

RCModely
cmma.cz

cmma.cz

www.naradionline.cz

www.houska-modelar.cz

www.bel-shop.eu

mgm-compro.cz

www.modelmotors.cz/

TOPlist