Archiv časopisů: RC Modely ČASOPIS PRO VŠECHNY MODELÁŘE ● LETADLA ● VRTULNÍKY ● LODĚ ● AUTA

Vychází 13. listopadu 2023

RC Modely 8/2020 článek 8

Pro mladé i staré, Curtiss P 40 Q

Robert Pajas

Ukázka z textu:

Kdo prostudoval stavební plán z minulého čísla časopisu, bude mít nyní na výběr. Do série ke stíhací Hayabuse uvádím totiž konstrukčně stejný model. Martin Huk s ním soutěžil někdy kolem roku 2010, tedy v době, kdy jsme poprvé společně ochutnali atmosféru mezinárodních soutěží a v rámci „nazbrojení“ vzniklo v našich dílnách velké množství halových modelů.
Stavba
Od předchozího Ki-43 Hayabusa se stavební postup liší jen v pár detailech. Doporučuji si stáhnout obecný návod ke stavbě polystyrenového modelu od opravdových mistrů halové maketařiny Richarda Crossleyho, Petera Smarta a Davida Deadmana. Najdete jej na stránkách FFScale Mika Stuarta zde: http://www.ffscale.co.uk/pdf/foam_scale_models.pdf Návod prostudujeme a promyslíme si vlastní postup. Model je stavěn z jemně pěněného fasádního polystyrénu, z 20 mm desek trup, ze 4 mm desek křídlo, z 1 mm desky ocasní plochy. V prodejně Modelov najdete všechny potřebné tloušťky ve světlemodré nebo šedé barvě, jde především o měrnou hmotnost, houževnatost při broušení a o jemnost pěny - hladkost povrchu, aby nebyla povrchová úprava příliš náročná. Lepíme disperzí, například Perfectem G nebo Herkulesem.
Křídlo a ocasní plochy
Skutečný letoun měl křídlo duralové, polystyrenová deska jej dobře napodobí. Desku 4 mm sbrousíme dle plánu do ztracena směrem k odtokovce, zaoblíme náběžku a prohneme na kulatině do profilu - pozor, depron je za tepla lisovaný a má „léta“ - v jednom směru se lépe ohýbá. Natvarované křídlo pak rozřízneme, zbrousíme do vzepětí, slepíme disperzí a pojistíme proužkem papíru. Křídlo je určeno ke vsunutí do trupu.

Potah na Curtiss P 40 Q ve formátu PDF

RCModely
cmma.cz

cmma.cz

www.naradionline.cz

www.houska-modelar.cz

www.bel-shop.eu

mgm-compro.cz

www.modelmotors.cz/

TOPlist