Archiv časopisů: RC Modely ČASOPIS PRO VŠECHNY MODELÁŘE ● LETADLA ● VRTULNÍKY ● LODĚ ● AUTA

Vychází 13. listopadu 2023

RC Modely 8/2020 článek 12

Nastavení ovládání složitějších modelů

Roman Hanel

Ukázka z textu:

Rád bych Vám jako příklad představil mé „napípání“ modelu traktoru John Deere (RCM 12/2019) s vlečkou Krampe (RCM 4/2020). Vysílač byl v módu 2, pro své účely jsem ale musel aretovat plynový knipl doprostřed, tudíž pracuji v tzv. módu 0. V modelu se nachází dva regulátory, zvukový modul, světelný modul, kloubové řízení zajišťuje silné servo a spousta dalších spínačů. Je nutno použít vícekanálovou soupravu, já po letech strávených s vysílačem HitecFlash8 jsem přešel na Horus X10s, proto můj popis, rady a fotky vcelku pochopitelně budou vycházet z mé současné soupravy, ale u jiných souprav pravděpodobně jsou podobné funkce, jen programování má jinou logiku a funkce se občas mohou jmenovat jinak. Pojďme tedy přímo na konkrétní nastavování dané soupravy traktor + vlečka.
Přiřazování kanálů
Každá ovládaná funkce má svůj kanál, tudíž nyní mám využitých 10 kanálů. Žádné dvě funkce nejsou fyzicky spřaženy Y-kabelem. Rádio dovoluje nastavit pořadí kanálů na přijímači. Tudíž jsem si přijímač pro přehlednost rozdělil od prvních kanálů na hlavní funkce (motory, řízení apod...), až po ty méně důležité (spínače světel apod...). U některých funkcí byly potřeba použít tzv. logické spínače. Ty mají různé funkce jako například „Sticky“. Tato funkce má největší využití u mžikového přepínače. Jakmile se přepínač vychýlí do zapínací pozice, funkce Sticky kanál „přilepí“ na horní poloze a stejným způsobem se může vypnout. Tudíž lze tímto způsobem znásobit počet spínačů. Navíc této funkci lze nastavit, jak dlouho má zůstat „přilepená“. Této možnosti jsem využil u startování, aby motor chvíli točil a až potom nastartoval.
Jednodušší nastavení
Začněme postupně. Budeme se nyní bavit o spínačích světel, sklápění vlečky a zatáčení. Všem těmto kanálům stačí klasické přiřazení přepínače / kniplu a je vystaráno. Pokud by úplně někdo chtěl, je možné pro řízení nastavit zpomalení, ale k řízení se dostanu ještě v dalším bodu. Na kanálu sklápění je také aplikováno zpomalení náběhu, aby zvyšující se otáčky motoru korespondovaly s rychlostí sklápění.

RCModely
cmma.cz

cmma.cz

www.naradionline.cz

www.houska-modelar.cz

www.bel-shop.eu

mgm-compro.cz

www.modelmotors.cz/

TOPlist