Archiv časopisů: RC Modely ČASOPIS PRO VŠECHNY MODELÁŘE ● LETADLA ● VRTULNÍKY ● LODĚ ● AUTA

Vychází 13. listopadu 2023

RC Modely 7/2020 článek 3

Eastbourne (EAC) monoplane 1. - část

Letu zdar Tomajda Tomáš Moravec

Ukázka z textu:

EAC Monoplane byl první ze čtyř návrhů, které postavila Eastbourne Aviation Company v Eastbourne v Sussexu, která byla založena FB Fowlerem.
Specifikace originálu
Jednosedadlový jednoplošník. Dřevěná konstrukce, potažená látkou. Výrobce: Eastbourne Aviation Co. Ltd., Eastbourne, Sussex. Pohon: 35 h.p. Anzani. Rozměry: Rozpětí, 29 ft. 2 ins. Délka, 21 ft. Plocha křídla, 135 čtverečních stop. Cestovní rychlost: 50 m.p.h.
V tomto článku vás na etapy provedu vlastní stavbou krasavce z prvopočátku letectví. Mám rád klidné létání a pohodu. A hlavně miluji letadla z tohoto období a z období WW I.
Začneme stavbou výškovky a směrovky a zároveň části trupu. Výřezy jsem zakoupil od známé firmy http://flyingwood.wbs.cz/, která se zabývá výřezy na dané modely. Výřezy stojí 1400,- Kč. Obdržíte je vyrobené z topolové překližky tl. 3mm. A to: komplet žebra, výškovku, směrovku, trupové přepážky, bočnice trupu, kola, stavební plán v elektronické podobě, ale můžete si jej objednat rovnou vytisknutý od výrobce. Já zvolil v elektronické podobě. Plán si poté necháte vytisknout v měřítku 1:1 v rozměrech přesných 800mm / 3000mm. Vytištění plánu stojí v Copy centru 250,-. Dostanete jeden arch, kde je vše. Model je určen buď pro elektro motorizaci na 10s Li-Pol nebo spalovací motor. Já zvolil spalovací motor. Vůně paliva je nezaměnitelná a zvuk motoru také. Model bude vybaven radiálem v provedení 4T. Tak jak to měl ve skutečné velikosti. A to jsem se rozhodl pro plnohodnotnou maketu a ne pro polomaketu. Model je jednoduchý na stavbu a vše tomu nahrává jí z něho udělat. Stáhl jsem si proto veškerou monografii a podle ní letadlo realizuji.
Stavba výškovky a směrovky
Výřezy je potřeba obrousit, doladit a polepit balzou tl. 3mm a to z obou stran, jak směrovku a stabilizátor. Poté je páskovat na náběžné hraně balzou tl. 1.5mm a to ve třech vrstvách v rozměru 1,5 x 9 x 50. Pásnice jsem namočil do horké vody na asi 3 h, vysušil a poté lepil vteřinovým lepidlem u obou na obvod náběžné hrany. Nemusíte ani používat aktivátor, lepí ihned.

RCModely
cmma.cz

cmma.cz

www.naradionline.cz

www.houska-modelar.cz

www.bel-shop.eu

mgm-compro.cz

www.modelmotors.cz/

TOPlist