Archiv časopisů: RC Modely ČASOPIS PRO VŠECHNY MODELÁŘE ● LETADLA ● VRTULNÍKY ● LODĚ ● AUTA

Vychází 9. června 2021

RC Modely 3/2020 článek 7

Pro mladé i staré, TA-GO Martina Huka

Robert Pajas

Ukázka z textu:

Občas dostane modelář chuť na „něco menšího“. Tím nejmenším je „pistachio“, neboli soutěžní minimaketa kategorie F4F o rozpětí 203 mm, kde kromě věrnosti předloze rozhoduje především délka letu. Protože oproti skutečným maketám jde spíše o vedlejší kategorii, zvolil autor modelu jednoduchou stavbu z polystyrenové desky.
Stavba
O polystyrénových modelech existují dvě pověry. Že je to, za prvé, rychle hotové a, za druhé, lehčí než z balzy. To ovšem skoro nikdy neplatí. Například dokonalé polystyrenové makety A. Alferyho určitě nejsou méně pracné než jejich celobalzové protějšky, a ani nejsou výrazně lehčí, než je běžné. Stavba z polystyrénu má svá specifika a dosáhnout uspokojivého výsledku není možná pracnější, za to však extrémně náročné na přesnost a bezchybnost. Výjimku tvoří modely stavěné z polystyrénové desky, ty jsou opravdu stavebně nenáročné a lehké. Zvlášť dnes, kdy je možné milimetrovou desku říznutou z jemně pěněného extrudovaného polystyrenu běžně koupit (například v obchodě Modelov v Dejvicích). Vše řežeme novou zlomenou žilet-kou Tiger nebo Leon - měníme ji častěji, jinak se řez trhá. Spoje lepíme Herkulesem nebo lepidlem Perfekt-G, lakujeme Balakrylem, pomáháme si lepící páskou.
Křídlo a ocasní plochy
Vyřízneme díly a desku přebrousíme smirkem zrnitosti 600. Skutečný letoun měl na křídle v místě žeber přilakované pruhy plátna (porty), což lze napodobit proužky potahového papíru přilakovanými na plochy dle šablony ve stavebním plánu, stačí shora.

RCModely
cmma.cz

cmma.cz

www.naradionline.cz

www.houska-modelar.cz

www.bel-shop.eu

mgm-compro.cz

www.modelmotors.cz/

www.rcguru.cz/

TOPlist