Archiv časopisů: RC Modely ČASOPIS PRO VŠECHNY MODELÁŘE ● LETADLA ● VRTULNÍKY ● LODĚ ● AUTA

Vychází 13. listopadu 2023

RC Modely 10/2020 článek 8

Pro mladé i staré, RC Monolino

Robert Pajas

Ukázka z textu:

Malé házedlo publikované v minulém čísle tohoto časopisu se mi proporcemi a tva-rem ploch natolik zalíbilo, že jsem se rozhodl postavit si je jako svahový RC větroň dvaapůlkrát větší. S kamarádem, zkušeným svahovým letcem, jsme doladili na svahu při čekání na vítr detaily a začali jsme stavět dva exempláře.
Stavba
Název modelu odpovídá charakteru stavby - všechny plochy jsou z jednoho kusu dřeva. Trup je pak tvořen balzovou gondolou a kónickou uhlíkovou trubkou, která je jediným prohřeškem vůči old-school vzhledu (nechám na čtenáři možné alternativy). Vše je potaženo vláknitým papírem a doplněno barevnými pruhy. Vše je lepeno postaru kanagomem a lakováno nitrolakem.
Křídlo
Balzu 100 x 10 x 6 cm upravíme do půdorysného tvaru dle plánu - odřízneme ji u konců křídla do dvojitého lomení náběžky. Zepředu přilepíme smrkový hranol 5x3 na výšku (náběžnou hranu), místa lomení dobře zakytujeme. Hobby hoblíkem odhoblujeme hlavní masu balzy od poloviny profilu k odtokovce a od čtvrtiny profilu k náběžce. Pak vezmeme do ruky smirek zrnitosti 60 nalepený na 20 cm dlouhém špalíku a odebíráme balzu již od oka rovnoměrně po celé délce do profilu, ale opatrně, abychom si profil nesnížili. Měl by zůstat tlustý 6 mm. Jemnějšími smirky nakonec křídlo dobrousíme a nalakujeme a znovu vyleštíme. Kuchyňským nožem nařízneme křídlo v místech lomení a opatrně nalomíme uši do vzepětí a znovu slepíme. Další možnost je konce odříznout, vybrousit do úkosu na hraně desky a znovu slepit. Pak potáhneme celé křídlo potahovým vláknitým (prodyšným) papírem a vylakujeme, necháme zrát a vysychat na rovné desce, konce přitom vždy podložíme pod odtokovkou asi 5 mm, aby vzniknul alespoň malý negativ. Pět vrstev laku postupně nanášíme s dvoudenními prodlevami, povrch vždy přebrousíme (já osobně použil velmi chlupatý čajový papír a musel jsem dost brousit, speciální potahy typu Modelspan vyhovují lépe). Pod druhou vrstvu laku přilakujeme ozdobné pruhy barevného nebo vodovkou obarveného potahového papíru. Po poslední vrstvě necháme křídlo vyzrát týden v šabloně (rovná deska, podložené negativy). Budeme-li chtít křídlo odnímací, vyvrtáme v těžišti otvor pro polyamidový šroub M4 a přilepíme překližkovou podložku 0,6 mm. Blíže odtokové hrany vsadíme do křídla bukový kolík 4 mm.

RCModely
cmma.cz

cmma.cz

www.naradionline.cz

www.houska-modelar.cz

www.bel-shop.eu

mgm-compro.cz

www.modelmotors.cz/

TOPlist