Archiv časopisů: RC Modely ČASOPIS PRO VŠECHNY MODELÁŘE ● LETADLA ● VRTULNÍKY ● LODĚ ● AUTA

Vychází 13. listopadu 2023

RC Modely 6/2019 článek 6

Pro mladé i staré - Rieseler R. III

Robert Pajas; foto: L. Vyskočil, M. Huk, I. Horníček

Ukázka z textu:

Na minimaketářskou soutěž v Pelhřimově přijel též Robert Cok s několika krásně restaurovanými modely kategorie M-oř. Původně jsou to modely staré čtvrt století. Rád bych postupně některé z jeho modelů představil v naší rubrice. Napoprvé to bude velmi jednoduchý hornoplošník konstrukčně vhodný pro začátečníky v této kategorii.
Konstrukce a materiál
Model je stavěn ze zrcadélkové balzy běžné tloušťky - 1,5, 1 a 0,6 mm. Prkénka balzy vybrousíme dohladka, nalakujeme a přeleštíme. Řezat budeme novým ostrým skalpelem nebo úlomkem žiletky Tiger či Leon. Nesnažíme se lišty říznout najednou, ale dvěma třemi tahy na podložce. Plánek přichytíme tyčinkovým lepidlem na tvrdé balzové prkénko tloušťky 10-20 mm, vyhladíme a přelepíme několika pruhy široké čiré lepící pásky.
Křídlo a ocasní plochy
Nejjednodušší možná konstrukce všech ploch je prohnuté balzové prkénko. Na křídlo použijeme 1 mm, na ocasní plochy 0,6 zbroušené na 0,5-0,4 mm. Vyřízneme tvar, přilakujeme falešná žebra - pásky potahového papíru dle plánu. Křídlo párkrát protáhneme nad párou a pak opatrně v prstech nebo na měkké hraně natvarujeme do profilu. Rozřízneme střed křídla, zbrousíme do vzepětí a znovu slepíme. Negativy nastavíme kroucením v prstech nebo naříznutými křidélky.
Trup a ostatní části
Trup se skládá z pravoúhlé příhradoviny. Hlavice gumového pohonu včetně kuželu je balzová s překližkovými čely.

Potah na Rieseler R. III ve formátu PDF

RCModely
cmma.cz

cmma.cz

www.naradionline.cz

www.houska-modelar.cz

www.bel-shop.eu

mgm-compro.cz

www.modelmotors.cz/

TOPlist