Archiv časopisů: RC Modely ČASOPIS PRO VŠECHNY MODELÁŘE ● LETADLA ● VRTULNÍKY ● LODĚ ● AUTA

Vychází 9. září 2022

RC Modely 3/2019 článek 8

Pro mladé i staré - Anbo-41

Robert Pajas

Ukázka z textu:

Hned při svém prvním minimaketářském průzkumu internetových stránek v roce 2004, jsem narazil na japonsky psané stránky modelářského klubu v Nagoji. Neuvěřitelně krásné modely ve velikosti Peanut mi nedaly spát. Pomocí e-mailu jsem se seznámil s Jiro Sugimotem, známou osobností minimaketářské společnosti. Je mi ctí, že mohu nyní uvést jeden z jeho posledních modelů, maketu litevského pozorovacího letadla ANBO 41.
Stavba
Jiro Sugimoto stavěl celý model z lehké balzy 1,2 mm a použil čtvercový průřez lišt. Tato tloušťka prkénka je však u nás neobvyklá, proto jsem ve výkresu zvolil obvyklou tloušťku 1,5 a 0,8 mm a různé obdélníkové průřezy. Použijeme 1,5x1,5 mm a 1,5x0,8 mm na příhradovinu, 0,8x1 mm na pomocné podélníky horní stavby trupu a tvrdé pásky 0,8x0,8 mm na pásky žeber. Kostru lepíme řídkým vteřinovým lepidlem. Řežeme vše štěpinou žiletky Tiger či Leon dle ocelového pravítka, pásky pro žebra dle překližkové zaoblené šablony s dorazy.
Křídla a ocasní plochy
Příslušnou část plánu lehce přichytíme tyčinkovým lepidlem na tvrdé balzové prkénko tloušťky 10-20 mm, vyhladíme a přelepíme několika pruhy široké čiré lepicí pásky. Nařežeme si horní pásky a spodní pásky žeber dle křivítka či šablony. Náběžku a odtokovku zbrousíme předem na balzovém prkénku, pak odřízneme. Přišpendlíme hrany na plánek, mezi ně pak vkládáme spodní pásky žeber (rovné lišty, profil nemá spodní prohnutí), které nejprve přilepíme k náběžce a teprve pak dořízneme dle odtokovky. Snažíme se, aby lepidlo nešlo na povrch, kde budeme přebrušovat křídlo dohladka. Na spodní pásky přilepíme nosníky - nejprve usadíme mezi špendlíky a srovnáme, pak zakápneme. Napáskujeme horní stranu křídla přes nosníky, nic neohýbáme násilně, pásky musí sedět ve tvaru. Vyvrtáme dírky pro kolíčky vzpěr. Křídlo odejmeme z plánu a přebrousíme, odtokovku vybrousíme do ostra a napustíme vteřiňákem do hloubky asi 1 mm. Po stranách středového žebra nařízneme hrany i nosník, nastavíme vzepětí a slepíme, pojistíme výkližkem. Přilepíme zakončení křídla a dobrousíme. Ocasní plochy postavíme na plánu, přebrousíme a vybrousíme odtokovou hranu, náběžnou hranu zaoblíme.

Obtisk na Anbo-41 ve formátu PDF

RCModely
cmma.cz

cmma.cz

www.naradionline.cz

www.houska-modelar.cz

www.bel-shop.eu

mgm-compro.cz

www.modelmotors.cz/

www.rcguru.cz/

TOPlist