Archiv časopisů: RC Modely ČASOPIS PRO VŠECHNY MODELÁŘE ● LETADLA ● VRTULNÍKY ● LODĚ ● AUTA

Vychází 11. ledna 2021

RC Modely 8/2018 článek 2

Korda - Wakefield na elektropohon

ing. Miloš Mikulka

Ukázka z textu:

Úvod
Když jsem se před dvaceti lety stal uživatelem internetu, přišel jsem při surfování velice rychle na pěkné modely poháněné gumovým svazkem, mezi nimiž mě svými tvary zaujal ten, který v roce 1939 zkonstruoval americký modelář Dick Korda. Vzhledem k tomu, že se jedná o kabinový model, rozhodl jsem se, že si ho postavím. Před dvanácti léty jsem se pak konečně rozhodl ke stavbě. Přirozeně tak, jak se v té době začaly tyto modely stavět, s pohonem elektro. Model pěkně létal, ale vadilo mi, že jsem jej musel vyvažovat olovem pod výškovkou i když se jednalo o stejný elektromotor, jaký je použit v současném modelu, baterie byly umístěny za odtokovou hranou křídla a serva v zadní části trupu. Protože se mi však Korda líbí, rozhodl jsem se, že jej postavím znovu. Trup modelu jsem „trochu“ upravil, křídlo je posunuté kupředu o 35 mm (původní tvar přední části trupu je na výkrese nakreslen čárkovaně) a serva posunutá ještě více dozadu. To stačí, aby byl model vyvážen bez jakýchkoliv dalších úprav. Vzhledem k tomu, že modely nestavím proto, abych s nimi soutěžil, ale pro radost ze stavby a létání, tak mi tato drobná, tvarově nepostřehnutelná úprava nevadí. Nakonec i na stavebních plánech historických modelů v zahraničních modelářských časopisech jsem viděl prodloužené přední částí trupu, s označením původního stavu. Zejména v dnešní době, kdy používáme pro pohon lehké střídavé motory a LiPol baterie, neexistuje v podstatě žádné jiné rozumné řešení. Vážný zájemce o stavbu historického modelu určitě nebude mít žádný problém postavit trup v původních rozměrech. Stavba modelu je velmi příjemnou a rychlou záležitostí. Pokud máme všechny stavební díly připraveny předem, pak jeden víkend stavíme kostru a druhý víkend potahujeme a provádíme kompletační práce.
Stavební postup
Před zahájením stavby si připravíme veškerý potřebný stavební materiál, včetně pohonné jednotky, serv a přijímače. Potřebujeme střídavý elektromotor outrunner pro zadní montáž o o 28 mm, hmotnosti ? 50 g, sklopnou vrtuli s kuželem o 32 mm, 12 A regulátor, 2 ks 6g serv, mini přijímač a LiPol ba-terii 2S/cca 500 mAh. Parametry motoru volíme tak, abychom mohli použít vrtuli o maximálně možném průměru. Pokud chceme s modelem létat na soutěžích SAM, je pro kategorii těchto modelů předepsána následující pohonná jednotka: Motor: AEO C – 20, KV 1550; Vrtule: 8“; Baterie: LiPol 2S
O stejnosměrné pohonné jednotce se nezmiňuji, protože střídavý motor pro tuto kategorii modelů je vhodnější. Podle výkresu si předem zhotovíme všechny stavební díly, které je nutné vyřezat z balzy, překližky, případně sklotextilu. Můžeme také využít jednodušší cestu a to objednat vyřezání všech stavebních dílů.

RCModely
cmma.cz

cmma.cz

www.naradionline.cz

www.houska-modelar.cz

www.bel-shop.eu

mgm-compro.cz

www.modelmotors.cz/

www.rcguru.cz/

TOPlist