Archiv časopisů: RC Modely ČASOPIS PRO VŠECHNY MODELÁŘE ● LETADLA ● VRTULNÍKY ● LODĚ ● AUTA

Vychází 10. června 2022

RC Modely 2/2018 článek 7

Supermarine Spitfire MK 9 Otty Smika

Pro RC MODELY Míla Kristl ml.

Ukázka z textu:

Je tomu již hezkých sedm let, co jsem se rozhodl, že si postavím svého prvního velkého válečníka. O tom, že to bude právě Spitfire nebylo pochyb, protože už jako malý kluk jsem obdivoval jeho křivky, dokonalé z každého úhlu pohledu. Šlo jen o to, který typ to bude. Nakonec zvítězil Supermarine Spitfire Mark 9 a marking v barvách československého pilota Otty Smika, v němž byl v Nizozemsku sestřelen flakem při útoku na letiště Gilze Rijeu.
Stavba „SPITA“ začíná
Plánek, jehož tvůrce je označen pouze jako Air Classics, jsem objednal z USA. Stavba je klasické konstrukce - balza, překližka a následně olaminováno.
TRUP
Po vyřezání všech přepážek jsem už nemohl dospat a těšil se, až je pokladu na plán a začnu spojovat nosníky. Ráno bylo tady a já po rychlém hltu čaje letěl rovnou do dílny. Žebra jsou vyřezána z topolové překližky 3 mm a na pevnostně důležitá žebra jsem použil letecké překližky v tloušťkách 3 - 6 mm. Trup se staví odděleně na dvě poloviny a to až do fáze přilepení balzového potahu, který zajišťuje jistou tuhost po odšpendlení od stavební desky. Po sejmutí takto hotové druhé části stačí jen trocha epoxidového lepidla, několik metrů letecké gumy a můžeme obě poloviny lepit k sobě. Pokud jsme na plánu stavěli přesně, jde to samo.
KŘÍDLO
Též klasika – nosná žebra jsou vyřezána z letecké překližky tl. 4 a 6 mm, ostatní části z topolovky o tl. 3 mm. Po vyřezání jsem na plánku usadil na místo hlavní smrkové nosníky s pomocnými lištami pro zajištění správného eliptického tvaru křídla a také negativu (negativ jsem zvolil stejný, jako u skutečného stroje). Na ně pak přišla přilepit všechna žebra. Křídlo je dělené - spojuje se dvěma duralovými trubkami o průměru 40 mm. Jako potah je použita opět balza 3 mm (vybraná leh-ká). Předem jsem si prkénka slepil na potřebně velké plachty, které jsou poté přilepené na žebra lepidlem purex. Jako zátěž pro správné přilnutí potahu k žebrům posloužily hromady časopisů.

RCModely
cmma.cz

cmma.cz

www.naradionline.cz

www.houska-modelar.cz

www.bel-shop.eu

mgm-compro.cz

www.modelmotors.cz/

www.rcguru.cz/

TOPlist