Archiv časopisů: RC Modely ČASOPIS PRO VŠECHNY MODELÁŘE ● LETADLA ● VRTULNÍKY ● LODĚ ● AUTA

Vychází 10. června 2022

RC Modely 12/2018 článek 8

Pro mladé i staré – Be-60 Bestiola - 1. část

Robert Pajas

Ukázka z textu:

Druhým modelem M. Křepelky, který čtenářům představím, je dvacetinka Bestioly, hornoplošníku konstrukční kanceláře Beneš-Mráz v Chocni. Robustní model vydrží tvrdší přistání i náraz do stěny - je vhodný pro začátečníky. Vícekrát perfektně létal na domácích soutěžích, ale jeho jednoduchá konstrukce i zbarvení mu nedává moc šancí na dobré statické umístění. Proto jej minulý rok v Nijmegenu Michal do soutěže v nové kategorii F4E-CO2 nezapojil.
Podklady pro stavbu Mezinárodní kategorie volných maket F4E je hodnocena přísně podle předložených podkladů. Málokteré výkresy však odpovídají fotografiím a ani u naší Bestioly tomu není jinak. Existují čtyři celkem podrobné publikované výkresy publikované v MHM 2007, v Modeláři 2/1980, v L+K 12/1976 a v knize Československá letadla I. Všechny jsou nepřesné minimálně ve tvaru oplechování motoru a přechodu k trupu. (I pokud bereme v potaz odchylky u skutečných letounů.) S fotografiemi nejvíce souhlasí výkres z Modeláře. Fotografie lze použít z těchto monografií, nejkvalitnější tisk je v MHM.
Stavba
Části plánu připevníme na rovné balzové prkénko tloušťky 10 – 20 mm a pokryjeme mikrotenem, pomáháme si špendlíky a lepicí páskou.
Trup a ostatní části
Skutečný letoun měl příhradový trup potažený překližkou. Model má trup rovněž příhradový potažený papírem. Kostru trupu stavíme ze středně tvrdých balzových lišt 2x2 a 2x1 mm, které si nařežeme novou zlomenou žiletkou Tiger nebo Leon. Na plánu postavíme bočnice a ty pak sesadíme na půdorysu pomocí čelní přepážky a příček k sobě. Zajistíme pravoúhlost přišpendlením úhelníčků vně obrysu trupu.

RCModely
cmma.cz

cmma.cz

www.naradionline.cz

www.houska-modelar.cz

www.bel-shop.eu

mgm-compro.cz

www.modelmotors.cz/

www.rcguru.cz/

TOPlist