Archiv časopisů: RC Modely ČASOPIS PRO VŠECHNY MODELÁŘE ● LETADLA ● VRTULNÍKY ● LODĚ ● AUTA

Vychází 10. června 2022

RC Modely 11/2018 článek 5

Pro mladé i staré – Lockheed Vega 5B - 2. část

Robert Pajas

Ukázka z textu:

Michal Křepelka si vybral jako předlohu pro svůj model letadlo, ve kterém Amelie Earhart přeletěla Atlantik. Druhá část stavebního plánu i popisu stavby se věnuje křídlu, ocasním plochám, zbarvení, povrchové úpravě a zalétání.
Předloha modelu
Amelia Mary Earhart 20. – 21. května 1932 přeletěla Atlantský oceán v jednomotorovém letounu Lockheed Vega a stala se tak první ženou, která uskutečnila sólový přelet Atlantiku. Po letu dlouhém 14 hodin a 56 minut přistála v severním Irsku. V tom samém roce pilotovala tentýž stroj při non-stop přeletu Spojených států z Los Angeles do Newarku; vzdálenost 3 986 km zvládla přeletět za 19 hodin a 5 minut. Replika tohoto letadla je umístěna v National Air and Space Museum in Washington. Celý letoun je jasně červený, s černou imatrikulací a černým logem Lockheed.
Křídlo a ocasní plochy
Lamelované hrany ocasních ploch a koncové oblouky křídla: lištu 2,5 mm rozřezanou v dostatečné délce na pět lamel po 0,5 mm uchopíme za nerozřezaný konec, lamely navlhčíme a naneseme mezi ně řídké disperzní lepidlo. Mezi prsty „natáhneme“ lištu na šablonu a odložíme proschnout. Jako separaci použijeme na hranu šablony včelí vosk. Křídlo sestává z páskovaných žeber a dvou sbíhajících se nosníků. Nejprve vystřihneme a slepíme příslušné části plánu a samolepicí páskou je přilepíme na stavební desku z balzy, překryjeme mikrotenovou fólií. Přišpendlíme hrany včetně lamelovaných částí, trochu podložíme při vlepení koncové oblouky, aby potah na horní straně křídla nemusel zdolávat velké dvojí zakřivení - nastřihnutí potahu se beztak asi nevyhneme. Vkládáme spodní rovné pásky žeber, na ně položíme a přilepíme nosníky a na ně klademe horní pásky. Nakonec nařízneme vně centroplánu těsně u žebra shora hrany i nosníky (řízneme vícekrát nebo vyřízneme úzký klínek asi do tří čtvrtin materiálu) a nalomíme polovinu křídla do vzepětí minimálně 2 cm na každém konci křídla. Zalepíme, pojistíme výkližkem. (Prezentovaný model má vzepětí dokonce přes tři centimetry.)

Obtisk na Lockheed Vega 5B ve formátu PDF

RCModely
cmma.cz

cmma.cz

www.naradionline.cz

www.houska-modelar.cz

www.bel-shop.eu

mgm-compro.cz

www.modelmotors.cz/

www.rcguru.cz/

TOPlist