Archiv časopisů: RC Modely ČASOPIS PRO VŠECHNY MODELÁŘE ● LETADLA ● VRTULNÍKY ● LODĚ ● AUTA

Vychází 10. června 2022

RC Modely 1/2018 článek 4

Baby Hai

Tomáš Svatoš, Juniorklub Hradec Králové

Ukázka z textu:

ROZHODNUTÍ…
Na přelomu pozdního jara a nesmělého léta jsem obhlédl můj hangár a dostal chuť na tuto sezónu ještě něco nenáročného postavit. Ze skříně na mě koukala balzová či EPP klasika – matematicky vyjádřeno: k přibližnému počtu trupů příslušel odpovídající počet křídel, výškovek a směrovek (přesněji stabilizátorů). V hlavě běžela otázka „co ještě nemám?“. Zvykli jsme si, že v dnešní elektronické době hledáme odpovědi ve světě nul a jedniček a nejinak tomu bylo v mém případě. Internetový svět nabízí bezpočet inspirací a poskytl „něco“ zajímavého i pro mne. Počítačová myš se zastavila u odkazu na nevelký elektrolet, jehož tvůrce Wolfgang Werling (1) nazval Baby-Hai. A dodávám, že další bloudění internetovými cestami ukázalo na dvě věci: jednak přesvědčilo, že tento modelář má v oblibě konstruování a stavbu neobvyklých „poletuch“ (2) a za druhé, že jeho Baby-Hai byla mnohokrát reprodukována dalšími staviteli – včetně těch našich (viz Rc album, videa na YouTube). Tuzemskou inspirací může být také (3). Bylo rozhodnuto – postavím si toto sympatické a v mnoha ohledech nenáročné éro a ještě ušetřím čas a náklady za nepřítomnou výškovku.
PŘÍPRAVA
Určitě mnozí známe ten lehce opojný pocit, když se „vyjasní“ a v naší mysli uzraje rozhodnutí stavět něco nového. Aby tento stav vydržel co nejdéle, je třeba jednat a to rychle. V mém případě to znamenalo sehnat potřebný plán a zásobit se odpovídajícím materiálem, či polotovary.
Plán: na západ od Rozvadova je možné za „jejich“ měnu (Baťovských 19,99 euro) pořídit jak stavební dokumentaci, tak i stavebnici v rozsypu za cenu 44,90 euro (4). Pohledem Středoevropana se mi tato cesta nezdála nejvýhodnější, proto jsem na internetu hledal a hledal a nakonec našel a stáhl zmenšeninu plánku, kterou jsem zvětšil do potřebných rozměrů a vytiskl do navazujících formátů A4.
Získání dílů v rozsypu: říká se, že přijde-li někdo s prosbou a slušně ji řekne, tak oslovený člověk jen stěží odmítne. Vyzkoušel jsem to a funguje to! Musíte mít ale kamarády, kteří jsou schopni plánek v bitmapovém provedení převést do vektorového tvaru a ještě drobnost – jsou majiteli CNC frézky, nebo laserové strojovny. Věc zjednoduším a píši, že jsem velmi brzy získal jednotlivé stavební komponenty a úhradou bylo nejmenované množství bezbarvé tekutiny s platným kolkem.

RCModely
cmma.cz

cmma.cz

www.naradionline.cz

www.houska-modelar.cz

www.bel-shop.eu

mgm-compro.cz

www.modelmotors.cz/

www.rcguru.cz/

TOPlist