Archiv časopisů: RC Modely ČASOPIS PRO VŠECHNY MODELÁŘE ● LETADLA ● VRTULNÍKY ● LODĚ ● AUTA

Vychází 9. září 2022

RC Modely 3/2017 článek 9

Pro mladé i staré, Airco D. H. 2

Robert Pajas

Ukázka z textu:

V roce 2009 jsme se se Štefanem Gašparínem intenzivně věnovali myšlence rozlétat modely v „plastikářském“ měřítku. D. H. dvojka nás lákala oba. Štefan Gašparín vyrobil půlgramový střídavý motorek, sehnal baterie o kapacitě 20 mAh, Ivan Motyčka dodal „nic nevážící“ časovač a já postavil model. Zalétat se dal a zvítězil v soutěži halových maket F4E v Teplicích. Tak lehké a výkonné vybavení je však obtížně dostupné, proto předkládám plán o pár centimetrů většího modelu, a sice v měřítku 1/32, kam se pohodlně vejde běžný DC motorek. Části plánu připevníme na rovné balzové prkénko tlusté 10 až 20 mm a pokryjeme mikrotenovými sáčky, pomáháme si špendlíky a lepicí páskou, případně kapkami vteřinového lepidla. Celý model stavíme z přebroušené a lakované balzy tloušťky 1 mm. Všechny tvary a rozměry předlohy jsou zachovány v měřítku. Stavba zabere asi deset večerů.
Křídlo a ocasní plochy
Křídla s profilem rovné desky bez nosníků sestavíme z odtokové lišty 1 x 4 mm, náběžné 1 x 2 mm na koncích rozřezané na lamely a z lišt 1 x 1 místo žeber. Náběžnou lištu přišpendlíme k plánu, lamelujeme koncové oblouky na špendlíkové šabloně, připevníme odtokovou lištu a vkládáme žebra. Je vhodné dělit křidélka, jak je to na stavebním plánu, protože pouze vyosením motoru těsně za těžištěm správného seřízení nedocílíme. Po vybroušení hran křídla namočíme na několik hodin do vody a pak opatrně lisujeme na prohnuté desce nebo prohneme přes špejli, což je méně přesné. Necháme potom vyschnout asi dva dny. Získáme tak profil prohnuté desky – prohnutí uvedené na plánu považuji za maximální. Horní křídlo nalomíme za centroplánem do vzepětí. Ocasní plochy sestavíme z obvodové lišty 1 x 1,5 mm rozřezané na tři lamely po 0,5 mm, z nosníků 1 x 1 mm v místě dělení a z žeber 1 x 0,6 mm.
Trup a ostatní části
Připravíme si motorovou přepážku slepenou ze dvou léty se křížících částí. Přilepíme překližkové okruží a vlepíme trubici stočenou z poštovní lepicí pásky (nosník motoru).

Obtisk na Airco D. H. 2 ve formátu PDF

RCModely
cmma.cz

cmma.cz

www.naradionline.cz

www.houska-modelar.cz

www.bel-shop.eu

mgm-compro.cz

www.modelmotors.cz/

www.rcguru.cz/

TOPlist