Archiv časopisů: RC Modely ČASOPIS PRO VŠECHNY MODELÁŘE ● LETADLA ● VRTULNÍKY ● LODĚ ● AUTA

Vychází 9. září 2022

RC Modely 3/2017 článek 8

PZL-101 Gawron

Pro RCM František Frána

Ukázka z textu:

Polský víceúčelový letoun PZL-101 Gawron vznikl přestavbou licenčně vyráběného letounu Jak – 12 v roce 1959. Nejprve vznikla verze zemědělská, později i verze sanitní a aeroklubová. Po dokončení hydroplánu Caproni Ca 100 jsem řešil otázku, jakou další maketu postavit. Chtěl jsem něco pro pohodu. Při brouzdání po internetu mě upoutal svým značně neobvyklým zjevem letoun PZL-101 Gawron, a tak jsem se začal o něj více zajímat. Nejobsáhlejší popis jsem našel v časopisu Aero Hobby 1/2011. Podařilo se mi obstarat monografii a stáhnout z internetu přes 130 obrázků stroje s imatrikulací SP-YKD a bylo rozhodnuto. Postavím Gawrona jako soutěžní maketu pro kategorii F4H. Při volbě velikosti modelu mě limituje prostor mého osobního automobilu, kam se musí vejít celý trup. Z toho vyšlo měřítko 1:5. Zvětšil jsem si monografii na potřebnou velikost, položil si ji na kreslicí stůl, přetáhl přes ni pauzovací papír a pustil se do kreslení konstrukce.
Trup
Pevnostní uzel, který propojuje křídlo, motor a podvozek jsem vytvořil z březové překližky tloušťky 3 mm. Je zde umístěno i uložení serv, přijímače a baterií. Vše drží pohromadě pomocí zámků v konstrukci. Trup pokračuje dozadu smrkovými nosníky 6 x 6 mm. Průřez trupu zajišťují přepážky a polopřepážky z topolové překližky tloušťky 3 mm. Překližkový korpus je lepen epoxidem, zbytek Purexem. Pro snadný přístup do trupu jsou dva díly stropu kabiny odnímatelné. Podvozek tvoří ohnutý duralový plech o tloušťce 4 mm. Bylo třeba, aby vše vypadalo jako z trubek potažených plátnem, a tak jsem přilepil k duralu ještě 4mm balzu, vše zaoblil a potáhl nažehlovací fólií Solartex. Motorový kryt je laminován na pozitivní „ztracené“ kopyto z extrudovaného polystyrénu.
Křídlo
Křídlo má obvyklou konstrukci z odlehčených žeber z topolové překližky a smrkových nosníků 5 x 10 mm. Dost přemýšlení přinesl problém, jak vyřešit spojení polovin děleného křídla. Duralová trubka nepřipadala v úvahu, byla by vidět při čelním pohledu ve značně prosklené kabině. Nakonec spojení polovin křídla obstaraly dvě uhlíkové kulatiny o půměru 8 mm uložené v laminátových trubkách.

RCModely
cmma.cz

cmma.cz

www.naradionline.cz

www.houska-modelar.cz

www.bel-shop.eu

mgm-compro.cz

www.modelmotors.cz/

www.rcguru.cz/

TOPlist