Archiv časopisů: RC Modely ČASOPIS PRO VŠECHNY MODELÁŘE ● LETADLA ● VRTULNÍKY ● LODĚ ● AUTA

Vychází 10. června 2022

RC Modely 4/2016 článek 8

Pro mladé i staré, Pflaz E.V

Pro RC Modely Robert Pajas

Ukázka z textu:

Martin Huk je v posledním desetiletí naším nejúspěšnějším reprezentantem v kategoriích halových maket. Jeho modely patří svým provedením ke světové špičce a jejich letové výkony se stále zlepšují. Začal jako první v ČR experimentovat při potahování modelů jemnými papíry pro restaurování knih dováženými z Japonska. Představme si jeden z jeho prvních modelů, který si postavil ve dvou velikostech – jako „oříšek“ a jako „pistácio“.
Kategorie M-oř
Ve svých příspěvcích v tomto časopise jsem zatím uvedl jediný „oříšek“ klasické stavby. Přitom má kategorie Peanut Scale u nás dlouhou tradici od osmdesátých let, vlastní pravidla, viz minimakety.cz, i vlast-ní název „M-oř“. Jsou to malé makety o rozpětí třicettři centimetrů a jejich letové hodnocení je ovlivněno bonifikací zohledňující předpokládanou složitost zalétání typu. Klasický středoplošník Pfalz E.V nedostane nadhodnocení žádné, a tak se musíme snažit, aby opravdu dlouho létal. Letová hmotnost by neměla vyrůst nad 8 g. Do plánu zařazuji i návrh na elektrifikaci jediným stejnosměrným motorem o průměru 6 mm. Chcete-li mít model na dálkové ovládání, doporučuji zvětšit vzepětí na 6°, nastavit negativy na obou polovinách křídla a řídit pouze směrovku a otáčky motoru.
Stavba
Oříšky vyžadují při stavbě velkou přesnost, protože vteřinové lepidlo je lehkým pojidlem pouze v případě, že nezalévá nepatřičné škvíry ve spojích příhradové konstrukce. Martin Huk používá u svých modelů tvrdou balzu menšího průřezu. Uvědomme si, že lišta 1 x 1 mm je více než dvakrát lehčí než lišta 1,5 x 1,5 mm ze stejného materiálu. Budeme stavět prakticky celý model z balzy tloušťky 1 mm, potah přední části je z lehké balzy tloušťky 0,6 mm. Model je jinak stavebně nenáročný, bez nějakých zvláštností. Během celé stavby je vhodné studovat dokumentaci – Windsock Datafile 59.
Křídlo a ocasní plochy
Plánek, nebo jeho příslušnou část, lehce přichytíme tyčinkovým lepidlem na tvrdé balzové prkénko tloušťky 10 až 20 mm, vyhladíme a přelepíme několika pruhy široké čiré lepicí pásky. Nařežeme si horní pásky žeber podle křivítka či šablony. Nalamelujeme koncové oblouky křídla i ocasních ploch na šabloně tak, že si rozřežeme jen část lišty určenou k ohnutí, zbytek lišty nám drží lamely pohromadě. Náběžnou a odtokovou lištu sbrousíme předem na balsovém prkénku, teprve potom je odřízneme. Přišpendlíme hrany na plánek, mezi ně pak vkládáme spodní pásky žeber – rovné lišty, které nejprve přilepíme k náběžní liště a teprve pak dořízneme podle odtokové. Snažíme se, aby lepidlo nešlo napovrch, kde budeme přebrušovat křídlo dohladka.

Obtisk na Pflaz E.V ve formátu PDF

RCModely
cmma.cz

cmma.cz

www.naradionline.cz

www.houska-modelar.cz

www.bel-shop.eu

mgm-compro.cz

www.modelmotors.cz/

www.rcguru.cz/

TOPlist