Archiv časopisů: RC Modely ČASOPIS PRO VŠECHNY MODELÁŘE ● LETADLA ● VRTULNÍKY ● LODĚ ● AUTA

Vychází 11. dubna 2024

RC Modely 7/2015 článek 4

Akrobat pro radost, XtremeAir

Pro RCM Bedřich Janáček Modelklub Elton, Nové Město nad Metují

Ukázka z textu:

Když vás baví akrobacie a model by měl ve vzduchu vypadat realisticky, tak nemáte ze skutečných akrobatických speciálů moc na vybranou. XtremeAir jsem si vybral ze čtyř důvodů.
● nostalgie – od mládí jsem vyrůstal na chrudimském letišti spolu s legendární akrobatickou skupinou Chrudimská čtyřka. Jejím pokračovatelem jsou současní The Flying Bulls, kteří v minulém roce přezbrojili na XtremeAir
● jejich zbarvení je originální, nápadité a efektní
● XtremeAir je bezesporu nejhezčí současný akrobatický speciál
● velmi dobré letové vlastnosti jsem si ověřil na předchozím modelu Sbach 342 o rozpětí 1,9 m
Po zkušenostech s mým předchozím modelem Su-31 (viz RCM 6/2014) jsem ani chvíli neváhal s volbou elektropohonu, zejména jsou-li nyní k dispozici nové akumulátory Power Ion, ale o tom níže.
Konstrukce
Modely kreslím ve vhodné aplikaci na PC, připravím podklady na frézování a můj kamarád Pavel Tošovský (PT model) nechá rozeznít symfonii své CNC frézky. A pláty s přibližně 450 díly z topolové a březové překližky, balzy různé tloušťky a sklotextitu jsou na světě. Představa, že díly nebudete řezat lupenkovou pilkou vám při návrhu modelu dává křídla. Škodolibě malujete množství odlehčení, množství zámků a naprosto všechny potřebné dílečky. Namalujete řadu montážních přípravků, které vám téměř zabrání mít něco zkroucené – základem je však dokonale vyrovnaná pracovní deska. Konstrukce modelu je přizpůsobena klidnému chodu elektromotoru. Důsledným vyvázáním dílů pro plynulé rozložení provozních zatížení zajistím, že se model po dvou sezónách nerozpadne. Veškeré sousedící díly (přepážky trupu s bočnicemi, žebra křídla se stojinami... atd.) jsou spojeny zámky, což zajišťuje jejich pevnost, správnou vzájemnou polohu a eliminuje špatnou montáž – prostě složíme Lego a poté zalepíme řídkým a středním vteřinovým lepidlem HVP (a to i partie kolem motoru a podvozku). Většina trupu je z topolové překližky, namáhaná místa kolem motoru, podvozku a uložení trubky křídla jsou z březové letecké překližky, nosníky jsou smrkové. Ocasní plochy pak z balzy, pouze tvarové stojiny z topolovky. Žebra křídla jsou z plné balzy tloušťky 3 mm. Proti i hodně odlehčené topolovce vycházejí mnohem lehčí a nejsou tak křehká. Větší cena balzy je kompenzována nižší cenou frézování, kterého je u balzy podstatně méně. Na balzové nosníky a potahy používám balzu do hmotnosti 120 g/dm3. Mnohem větší využití balzy při konstrukci modelu (než je nyní módním trendem) se projevilo nižší hmotností draku při zachování požadované pevnosti, tuhosti a dlouhé životnosti. Motorový kryt je z laminátu, trubky křídla, VOP a podvozek jsou z duralu.

RCModely
cmma.cz

cmma.cz

www.naradionline.cz

www.houska-modelar.cz

www.bel-shop.eu

mgm-compro.cz

www.modelmotors.cz/

TOPlist