Archiv časopisů: RC Modely ČASOPIS PRO VŠECHNY MODELÁŘE ● LETADLA ● VRTULNÍKY ● LODĚ ● AUTA

Vychází 12. června 2024

RC Modely 4/2015 článek 8

Pro mladé i staré, LF-109 Pionýr a Mimi B-3 Šidlo

Pro RCM Robert Pajas; Foto z haly H. Schenk

Ukázka z textu:

Kdo si postavil vlečnou podle stavebního plánku z minulého čísla tohoto časopisu, bude potřebovat větroně. Vhodnou předlohou je nějaký předválečný hornoplošný kluzák nebo školní větroň s dostatečnou plochou křídla. Vybral jsem dva modernější letouny, z nichž jsem jednoho (Pionýra) odzkoušel a shledal velmi vhodným pro tento účel.
Stavba
Stavíme z balzy tloušťky 1,5 mm. Z prkénka dlouhého asi 30 cm si nařežeme lišty čtvercového průřezu a z menšího obdélníku nařežeme žebra přesné délky podle křivítka nebo šablony. Části plánu připevníme na rovnou balzovou desku tl. 10 – 20 mm a pokryjeme je mikrotenem. Při stavbě si pomáháme špendlíky (vhodné jsou ty nejtenčí 0,4 mm s kulatou hlavičkou), lepicí páskou a přírazy z velmi tvrdé balzy. Kostru na plánu lepíme kapkami vteřiňáku nanášenými zlomeným očkem jehly.
Křídlo a ocasní plochy
Křídlo stavíme vcelku. Náběžnou hranu zajistíme špendlíky k přírazu, přilepíme žebra k hraně. Potom přiložíme odtokovku a přilepíme ji ke všem žebrům, koncové oblouky lamelujeme za mokra na šabloně. Nařízneme obě hrany u středového žebra, nalomíme je do vzepětí a znovu slepíme. Směrovku stavíme společně s trupem, pro aerovlek zůstane nastavená rovně.

Potisk B-3 Šidlo - trup ve formátu PDF

Potisk B-3 Šidlo - křídlo ve formátu PDF

Potisk LF-109 Pionýr - trup ve formátu PDF

Potisk LF-109 Pionýr - křídlo ve formátu PDF

RCModely
cmma.cz

cmma.cz

www.naradionline.cz

www.houska-modelar.cz

www.bel-shop.eu

mgm-compro.cz

www.modelmotors.cz/

TOPlist