Archiv časopisů: RC Modely ČASOPIS PRO VŠECHNY MODELÁŘE ● LETADLA ● VRTULNÍKY ● LODĚ ● AUTA

Vychází 9. září 2022

RC Modely 5/2014 článek 7

Pro mladé i staré, Fokker F-XVIII, stíňák dopravního letadla

Pro RCM Robert Pajas

Ukázka z textu:

Model je určen do haly, volbu pohonu ponechám na staviteli. Já jsem jej stavěl na gumu, pak předělal na CO2 – Gašparín G3. S tímto motorem létá opravdu úžasně. Při rozpětí 40 cm váží komplet asi 4 g. Bez problémů budou i malinký stejnosměrný motorek a baterie Li-Pol kolem 20 mAh. Žádná další elektronika není třeba. Pokud jej chcete ovládat, doporučuji instalovat elektroniku z levného čínského vrtulníčku nebo modelu X-twin a pohánět i řídit model pouze bočními motory. K tomuto řešení se vrátím a podrobněji jej popíši u některého z dalších modelů ze série sťíňáků dopravních letadel, kterou chystám.
Stavba
Model lze zvládnout za jeden večer, nejdéle trvá příprava potahu. Stavíme ze středně tvrdé balzy tloušťky 1,5 mm. Části plánu připevníme na rovné balzové prkénko, tl. 10 – 20 mm, a pokryjeme mikrotenem, pomáháme si špendlíky a lepicí páskou, kostru lepíme nepatrnými kapkami vteřiňáku.
Křídlo a ocasní plochy
Nařežeme si žebra podle šablony. Připevníme na plán odtokovou hranu rozřezanou na lamely a navlhčenou u konce křídla, zajistíme špendlíky aby neujížděla, konce křídla lamelujeme přímo na špendlíkové šabloně, spojíme s náběžnou hranou, mezi ně pak vkládáme žebra – nejdříve k náběžce, zbytek odřízneme. Nezapomeneme, že kořenová žebra jsou skloněna podle vzepětí. ----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Potisky ve formátu PDF

Potisky (křídla) ve formátu PDFPotisk potahového papíru
Potahový papír, např. Modelspann, připevníme na silnější kancelářský papír formátu A4 takto: kontaktní lepidlo, ve spreji 3M nebo tyčinkové bílé, naneseme velmi lehce na okraje podkladu; o něco větší potah. papír (nepomačkaný, nepřekládaný, zcela rovný) usadíme a rozhladíme od středu k okrajům na podklad. Ořízneme. Zkontrolujeme, zda se potah neodchlypuje, především na hraně, kterou papír vjíždí to tiskárny, tuto hranu můžeme pojistit lepicí páskou. Tiskneme v nejlepším rozlišení. POZOR, při tisku musíme zvolit měřítko 1:1! Tato volba v Acrobat Readeru zní: "měřítko stránky: žádné" nebo podobně. Kontrolní měřítko je přímo na vzoru potisku. (Při problémech se zasycháním či rozpíjením inkoustu můžeme zkusit změnit nastavení, především volbu „typ papíru“, ale u vláknitých papírů by neměly nastat potíže.) Potah impregnujeme na kanc. fólii před potažením: nitrolakem po ink. tisku, akrylem po tisku laserem. Tím je potah připraven.
rp

RCModely
cmma.cz

cmma.cz

www.naradionline.cz

www.houska-modelar.cz

www.bel-shop.eu

mgm-compro.cz

www.modelmotors.cz/

www.rcguru.cz/

TOPlist