Archiv časopisů: RC Modely ČASOPIS PRO VŠECHNY MODELÁŘE ● LETADLA ● VRTULNÍKY ● LODĚ ● AUTA

Vychází 10. června 2022

RC Modely 3/2014 článek 9

Messerschmitt Bf 110, další kuličkový stíhač v mojí letce

Pro RCM Daniel Urban

Ukázka z textu:

V RC Modely 10/2013 jsem popisoval svůj „bojový“ Fw 190. Protože výborně létá a měl i dobrý ohlas u kolegů na letišti, rozhodl jsem se pořídit další PNF stíhačku vypěněnou z EPP. Tentokrát jsem vybral dvoumotorovou stíhačku z WWII, Messerschmitt Bf 110. Ještě nikdy jsem neměl vícemotorové letadlo a navíc Bf 110 to je přesně můj šálek kávy.
Něco o předloze
Bf 110 byl německý těžký stíhač, měl se stát elitním páteřním stíhacím letounem, ale už po bitvě o Británii se ukázalo, že je to sice rychlý a silně vyzbrojený, ale málo obratný stroj a nemůže konkurovat jednomotorovým stíhačkám. Byl tedy používán hlavně jako lehký bombardér a také jako noční stíhač. Vybaven dvojicí motorů, podle verzí DB 600 až 605 o maximálním výkonu 1084 kW. Osádku tvořili ve dne dva muži, v noci byla posádka tříčlenná. Letoun byl rozměrný, o rozpětí přes 16 metrů a s délkou přes 12 metrů. Výzbroj většinou tvořily dva 20mm kanony a 4 kulomety 17 MG, další kulomet byl v zadní části kabiny. Celkem bylo vyrobeno přes 6000 kusů. Asi nejvíce jej proslavil Rudolf Hess, pravá ruka A. Hitlera v předválečném Německu, který byl velkým odpůrcem války s Anglií a v roce 1941 odletěl tajně do Anglie právě v Bf 110, se záměrem vyjednat příměří. Měl štěstí i smůlu, nebyl sestřelen a seskočil bezpečně padákem, ale nikdo se s ním nebavil a po válce byl odsouzen na doživotí, dodnes je jeho let obestřen rouškou tajemství. Vrak zadní části trupu Bf 110, kterou Hess letěl, jsem vyfotil v Londýně v Imperial war museu.
Stavebnice
Model, opět zabalený v objemné krabici, má rozpětí 1200 mm a hmotnost 1400 g. Ve spodním patře krabice jsou do pěnových výřezů zabalené osazené poloviny křídla, kabina s piloty a krabička s bižuterií rozdělenou do jednotlivých sáčků.

RCModely
cmma.cz

cmma.cz

www.naradionline.cz

www.houska-modelar.cz

www.bel-shop.eu

mgm-compro.cz

www.modelmotors.cz/

www.rcguru.cz/

TOPlist