Archiv časopisů: RC Modely ČASOPIS PRO VŠECHNY MODELÁŘE ● LETADLA ● VRTULNÍKY ● LODĚ ● AUTA

Vychází 11. srpna 2022

RC Modely 3/2014 článek 6

Bez motoru! V termice, na svahu i v kotrmelcích

Libor Kolman, LK Teplice

Ukázka z textu:

PRO ZAČÁTEČNÍKY
Minule jsme se učili základním letům na mírném svahu a z malé výšky (RCM 2/2014). Cílem bylo letět kousek rovně a přistát v přímém letu. Teď je chvíle zkusit to z větší výšky a dál. Vyzkoušíte si let nejen směrem od sebe, ale i před sebou napříč. Naučíte se tak řídit model nejen z pohledu ve směru letu, ale i při pohledu z boku. Přistání už budete muset věnovat trochu pozornosti.
Výběr terénu
Terén může být podobný, jako v předchozím případě. Zatravněný terén beze stromů a jiných překážek. Nyní ale budete potřebovat pro start místo výrazně vyvýšené nad terénem. Mez, úpatí svahu atp. Převýšení by mělo být 5 až 10 metrů. Před vámi by měla být v ideálním případě rovina nebo jen mírně svažitý terén. Vítr by měl být slabý a měl by foukat proti vám. Počítejte s tím, že z větší výšky doletíte o něco dál. Protože už budete pilovat i přistání, nebudete už potřebovat záchranu v podobě vysoké trávy. Výhodou bude nízká tráva v místě přistání.
Před letem
Příprava k letu je standardní. Zapněte vysílač a přijímač a překontrolujte funkci kormidel. Ujistěte se, že máte vytaženou anténu vysílače! Promyslete si, jak let provedete. Úkolem je letět asi do poloviny výšky nad terénem a přímo před sebe, potom zatočit o 90 stupňů doleva či doprava, v přímém letu přivést letadlo až nad zem a přistát. Vysvětlete svůj záměr pomocníkovi. Hod by měl být vodorovně nebo mírně směrem k zemi. Požádejte pomocníka aby let sledoval a zapamatoval si jeho průběh. Pokyn ke startu dáte vy. Pomocník bude stát před vámi.

RCModely
cmma.cz

cmma.cz

www.naradionline.cz

www.houska-modelar.cz

www.bel-shop.eu

mgm-compro.cz

www.modelmotors.cz/

www.rcguru.cz/

TOPlist