Archiv časopisů: RC Modely ČASOPIS PRO VŠECHNY MODELÁŘE ● LETADLA ● VRTULNÍKY ● LODĚ ● AUTA

Vychází 10. června 2022

RC Modely 3/2014 článek 5

Spinks Acromaster

Václav Janko, šéfredaktor RC Modely

Ukázka z textu:

Říká se, že do jedné vody dvakrát nevkročíš, a i já jsem se vždy držel toho, že jsem nikdy nestavěl žádný model dvakrát. Ale přece jenom jsem v tomto případě pravidlo porušil a z nostalgie se rozhodl model podle této předlohy postavit znovu. Tentokrát o trochu větším rozpětí, 2500 mm, s využitím motoru Saito 40 FG-40. Hned na začátku jsem si dal zadání – maximální hmotnost 7 kg, což znamenalo ušetřit hlavně hmotnost v zadní části trupu tak, aby nebylo třeba dovažovat v přední části.
Trup
Pro stavbu trupu jsem zvolil příhradovou konstrukci z lipových nosníků 5x5 mm v přední části a v místě uložení křídla vyztuženou překližkou tloušťky 0,8 mm a balzou tl. 5 mm. K docílení výsledného tvaru podle předlohy jsem použil různé balzové výkližky a lišty. Hřbet a přední část trupu jsem potáhl 1,5mm balzou, přechod křídla jsem vytvaroval z překližky tl. 0,4 mm a celou přední část přelaminoval skelnou tkaninou 30 g/m² a poté celou zadní část potáhl textilní nažehlovací fólií Profikover. Přístup do trupu je jen v přední části, která je kryta velkou „kapotou“ olaminovanou na polystyrenovém kopytu.
Ocasní plochy
Ocasní plochy jsou celobalzové konstrukce, potažené přelaminovanou balzou tl. 0,4 mm a vcelku ohnutím přes náběžnou hranu přilepeny na kostru (postup zveřejněn v RCM 8/2013), a poté přilepeny na trup.

RCModely
cmma.cz

cmma.cz

www.naradionline.cz

www.houska-modelar.cz

www.bel-shop.eu

mgm-compro.cz

www.modelmotors.cz/

www.rcguru.cz/

TOPlist