Archiv časopisů: RC Modely ČASOPIS PRO VŠECHNY MODELÁŘE ● LETADLA ● VRTULNÍKY ● LODĚ ● AUTA

Vychází 13. listopadu 2023

RC Modely 1/2012 článek 5

Lučina. Vírník na elektropohon pro volný čas (plánek)

Pro RCM Leopold Walek

Ukázka z textu:

I mezi modeláři, stejně jako mezi jinými lidmi, najdeme rozdíly. Někdo raději staví, jiný dává přednost létání s koupenými modely. Vážím si modelářů, kteří si své modely nakreslí a od začátku do konce postaví. Co však jako typický rys nejvíc oceňuji, je schopnost vdechnout vlastnoručně postavenému modelu něco navíc. To, že model vůbec jako model nevypadá, ale že na vás působí jako skutečný letoun.
Model Lučina je již čtvrtým v řadě jeho pokusů, ale tím opravdu zdařilým. Natolik, že je možno jej bez obav nabídnout modelářské veřejnosti ke stavbě a k úspěšnému létání. Pro upřesnění: model rozhodně není určen začátečníkům, protože k mechanickému zhotovení rotoru a náhonů řízení všech letových prvků je přece jen nutná zručnost a hlavně pečlivost v provedení bez jakýchkoliv vůlí. Již v úvodu je třeba také naznačit, že každá úspora na hmotnosti v průběhu stavby se kladně projeví na letových vlastnostech. Prověrkou trpělivosti, pečlivosti a přesnosti ve stavbě je stavba rotoru. Tou bychom měli začít, a pokud se vyvede, máme jistotu, že model bude skvělý, létavý a hlavně – naše stavební sebevědomí má vzestupnou tendenci. Protože to ostatní – trup a kormidla – to už je jen třešnička na dortu.
Stavba vírníku Lučina
Jednotlivé listy čtyřlistého rotoru vyřízneme ze střední balzy tloušťky 3 mm a profilujeme zbroušením do úkosu, zásadně v přípravku (viz dále), abychom dosáhli co největší vzájemné shody. Kořeny listů zpevníme obdélníkovitým výkližkem z překližky tl. 1 mm. Díky vysoké „počítačové“ přesnosti lze využít hotový digitální prototyp nejen pro vizuální studie, ale i přímo pro generování pohledů využitelných například pro výrobu šablon, nebo vyřezávání dílů modelářskou pilkou. …

RCModely
cmma.cz

cmma.cz

www.naradionline.cz

www.houska-modelar.cz

www.bel-shop.eu

mgm-compro.cz

www.modelmotors.cz/

TOPlist