Archiv časopisů: RC Modely ČASOPIS PRO VŠECHNY MODELÁŘE ● LETADLA ● VRTULNÍKY ● LODĚ ● AUTA

Vychází 13. listopadu 2023

RC Modely 6/2010 článek 11

Elektromotory pro vrtulníky od české firmy MVVS

Pavel Bozděch

Ukázka z textu:

Mám svého „Protose“ velmi rád, a tak jsem se rozhodl najít pro něj co nejlepší pohonnou jednotku, ostatně jako každý modelář. Na internetu jsem se dočetl, že česká firma MVVS má nové elektromotory, které již několik vyvolených vyzkoušelo ve svých vrtulnících, a pěli samou chválu. Tyto hlasy nešlo ignorovat, proto jsem se vydal na výlet do Brna, kde firma MVVS odedávna sídlí, s  tím, že bych svůj model Protos rád osedlal jejich motorem. Potom to šlo ráz na ráz. Půjčil jsem jim rám vrtulníku Protos a záhy jsem měl doma motor 6,5/910 s přesně padnoucím motorovým ložem.
Motor v „Protosovi“ krásně sedí. Rozměry motoru jsou dělané „jako na míru“. Jakýkoli jiný motor v něm vypadá, jakoby tam žádný nebyl. Z estetického hlediska je MVVS nejkrásnější motor, jaký jsem ve vrtulníku Protos viděl. Posuďte sami z fotek. Krása, že?
Jak je na tom mechanické zpracování? Zpracování je – jak už bylo uvedeno i v předchozích testech – naprosto přesné a bezchybné. Když se podíváme dovnitř, uvidíme dvě obrovská valivá ložiska slibující dlouhý a bezproblémový chod motoru (schválně porovnejte s ložisky motorů jiných značek). Za zmínku stojí ventilátor pod motorem. Na první pohled nic zajímavého a převratného. Jakmile jej ale zapnete, tak se motor změní v jednu velikánskou turbínu hltající žíznivě vzduch. Co to dělá s motorem, se dočtete trochu později, ale asi si to dovedete představit. Motor je po roztočení krásně tichý bez sebemenších vibrací. Mechanické zpracování MVVS si zaslouží jedničku s hvězdičkou. …

RCModely
cmma.cz

cmma.cz

www.naradionline.cz

www.houska-modelar.cz

www.bel-shop.eu

mgm-compro.cz

www.modelmotors.cz/

TOPlist