Archiv časopisů: RC Modely ČASOPIS PRO VŠECHNY MODELÁŘE ● LETADLA ● VRTULNÍKY ● LODĚ ● AUTA

Vychází 11. srpna 2022

RC Modely 5/2009 článek 8

Jak přišel na svět můj Heinkel He 51

Pro RCM Zdeněk Zehnálek „Bulldog“; Foto: Ivo Makový

Ukázka z textu:

MODEL
Celý model (polomaketa) je postaven z topolové překližky, balzy, smrkových nosníků a laminátu. Potah tvoří Solartex a hliníkový plech tloušťky 0,4 mm v přední části trupu kolem kokpitu.
Trup
Po vyřezání přepážek jsem je sestavil do šablony a zaplaňkoval čtyřmi hlavními smrkovými nosníky 12x12 mm, ostatní plaňkování je z nosníků 5x5 mm a balzových nosníku hlavně na hřbetu trupu. Zadní část trupu modelu je příhradové konstrukce pro zabránění jeho kroucení . VOP a SOP lze jednoduchou manipulací – pro zjednodušení převozu na letiště – od trupu oddělit. V přední části je motor ZDZ 160, který je proti normálu otočen o 180 stupňů. Motor je uložen na konzole z ocelových trubek. Kapota je zhotovena ze skelného laminátu laminováním na pozitivní kopyto z polystyrenu a je dělena v horizontální rovině. Výfuky mi udělal kamarád Alex ze Slovenska. V trupu je zabudována nádrž o objemu 2 litry. V průběhu záletu se mi osvědčila právě tato velikost – ani moc, ani málo.
Křídla
Křídlo navrhnul Pepa Hyžík, a dali jsme mu profil NACA 4415, hloubku křídla jsme nahoře, oproti výkresu, zvětšili. Křídlo je skříňové konstrukce se dvěma stojinami. Jedna je hlavní a tvoří skříň s potahem náběžné části křídla nahoře i dole; druhá stojina je vedena před křidélky, v ní jsou vetknuty panty křidélek. Horní křídlo má rozpětí 3000 mm, dolní 2650 mm. Horní je v provedení do V pod úhlem 2 stupně, s provlečenými pochvami na duralové trubky o průměru 30x1,5 mm a 22x1 mm nahoře a 30x1,5 mm dole. …

RCModely
cmma.cz

cmma.cz

www.naradionline.cz

www.houska-modelar.cz

www.bel-shop.eu

mgm-compro.cz

www.modelmotors.cz/

www.rcguru.cz/

TOPlist