Archiv časopisů: RC Modely ČASOPIS PRO VŠECHNY MODELÁŘE ● LETADLA ● VRTULNÍKY ● LODĚ ● AUTA

Vychází 13. listopadu 2023

RC Modely 9/2006 článek 21

AUSTERLITZ CUP

tradiční setkání silných lodí ve Slavkově

Ukázka z textu:

V sobotu 12. 8. 2006 se uskutečnil pátý ročník již tradičního skupinového závodu rádiem řízených modelů lodí, s nejsilnější kubaturou motorů o objemu do 35 cm3. Tento závod měl být rovněž jednorázovým mistrovstvím České republiky této třídy, pokud by ovšem byla splněna předepsaná podmínka účasti alespoň sedmi závodníků. První tři ročníky byly uspořádány vždy v zářijovém termínu, kdy nebývá dostatečně vysoká hladina vody; vloni jsme vybrali termín na začátku prázdnin, to bylo vody mnoho a museli jsme upravovat startoviště. Proto jsme pro tento rok zvolili termín na tzv. „Napoleonské dny“, což by se do budoucna mohlo (a mělo) stát tradicí.

Tato třída modelů lodí je dle pravidel mezinárodní organizace NAVIGA označena jako „FSR O 35“. Jde v ní o modely rychlostních člunů s poloponořeným lodním šroubem, které jsou poháněny benzinovými motory se zapalováním jiskřivou svíčkou a s objemem do 35 cm3. Jejich rychlé jízdy po vodní hladině proto doprovází gejzír vody za člunem a divácky jsou velmi atraktivní. V podstatě jde o modelářsky zpracované polomakety silných rychlostních člunů, s kterými se závodí na mořských pobřežích.

Při letošním ročníku se sešlo na startu pět modelů (šlo tedy „pouze“ o pohárový závod). Jako nováček se představil s novou lodí Kajman člen našeho klubu Martin Shikora. Současně s tímto dvoukolově jetým pohárovým závodem, který se jezdí na oválné trati o délce 100 m a šířce 30 m, byla vypsaná i hodinovka klasických člunů „FSR V“ s objemem motorů do 15 cm3 a národní třída „FSR V-6,5“ pro začátečníky.

Po dopoledním tréninku a polední přestávce, s občerstvením připraveném příznivcem slavkovského klubu panem Františkem, bylo sobotní odpoledne vyplněno velice zajímavými jízdami, které přinášely řadu atraktivních a napínavých předjížděcích manévrů. Ty přítomní diváci oceňovali i potleskem na otevřené scéně.

Těšíme se na příští 6. ročník, možná už za většího zájmu závodníků.

Za pořadatelský KLoM Offshore Club Slavkov Luděk Mátl,
předseda

RCModely
cmma.cz

cmma.cz

www.naradionline.cz

www.houska-modelar.cz

www.bel-shop.eu

mgm-compro.cz

www.modelmotors.cz/

TOPlist