Archiv časopisů: RC Modely ČASOPIS PRO VŠECHNY MODELÁŘE ● LETADLA ● VRTULNÍKY ● LODĚ ● AUTA

Vychází 13. listopadu 2023

RC Modely 11/2006 článek 6

Levné žhavení pro modelářské svíčky

Ukázka z textu:

Po téměř deseti letech od zkonstruování a uveřejnění známého a výborného „chytrého“ žhavení s integrovaným obvodem MAX724 stále dostávám žádosti o radu, kde sehnat levně MAX724 (stojí kolem 450 Kč), jak vyrobit tlumivku atd. Proto jsem pro ty, kteří do součástek nechtějí investovat vyšší částky, vyrobil jednodušší regulátor bez drahých součástek. Na internetu jsem na stránkách www.webx.dk/rc/glow/glow.htm našel inspiraci v jednoduchém zapojení regulátoru pro žhavicí svíčku s obvodem NE555. Původní zapojení jsem upravil, doplnil obvodem pro kompenzaci úbytku napětí na startovací 12V baterii, nakreslil plošný spoj a pro čtenáře RCM regulátor vyzkoušel.
Upozorňuji předem – regulátor se rozhodně svojí kvalitou nevyrovná mému zapojení s MAX724; to asi nebude svojí funkcí, stabilitou a jednoduchostí stavby nikdy překonáno.
Ale i toto „levné“ zapojení má své výhody. Je to především snadná dostupnost součástek v obchodech s elektronikou. Další nespornou výhodou je nízká cena použitých součástek, která nepřesáhne 100 Kč, nejdražší položkou bude výkonový (50 – 60 A) FET tranzistor, u dobrých obchodníků by neměl stát více než 60 Kč. Výhodou je také to, že odpadá nutnost vypínání regulátoru, ten totiž bez připojené svíčky vůbec nic „nežere“. Zapojení lze snadno doplnit akustickým indikátorem žhavicího procesu. Zapojení je (raději píšu krátkodobě) prakticky zkratu- i „blbuvzdorné“. Má velkou účinnost, nepotřebuje žádný chladič, ztráta na tranzistoru FET je při žhavení velmi malá, kolem 0,5 W.
Srdcem celého zapojení (obr. 1) je astabilní multivibrátor s integrovaným obvodem IC1 (známý časovač NE555), jehož střída se ovládá jak trimrem označeným TEMP (teplota svíčky), tak napětím na řídicím vývodu č. 5. Napětí na vývodu č. 5 je zase závislé na napětí napájecí 12V baterie, v modelářství nejčastěji používané gelové olověné.
Pokud je napětí baterie okolo
12 V je žhavicí výkon svíčky menší, než když napětí baterie poklesne asi na 8 či 10 V při zatížení startérem. O to se stará obvod okolo vývodu č. 5 NE555, čili tranzistor T2, Zenerova dioda a další součástky. Tím se mění šířka pulzu na vývodu 3 integrovaného obvodu, z tohoto vývodu je řízen robustní spínací tranzistor FET (přesněji MOSFET nebo HEXFET)), podobný těm, které znáte z regulátorů modelářských elektromotorů. Pracuje zde jako dvoustavový spínač, jeho odpor v sepnutém stavu je kolem 10 mW. Opakovací kmitočet spínání je asi 200 Hz, tranzistor FET má tedy malé ztráty a vyžaduje malý řídicí kapacitní proud.
Tranzistor řízený pulzy z IC1 pouští do svíčky připojené mezi něj a kladné napětí krátké proudové impulzy, které nažhaví svíčku na patřičnou teplotu. Ta se dá nastavit ručně trimrem TR1 (TEMP). Trimrem TR2 (COMP) se nastavuje kompenzace úbytku napětí baterie a stupeň zvýšení teploty svíčky při startování.
A všimněte si také vtipného způsobu napájení celé elektroniky. Tranzistor FET – na rozdíl od bipolárních…

RCModely
cmma.cz

cmma.cz

www.naradionline.cz

www.houska-modelar.cz

www.bel-shop.eu

mgm-compro.cz

www.modelmotors.cz/

TOPlist