Archiv časopisů: RC Modely ČASOPIS PRO VŠECHNY MODELÁŘE ● LETADLA ● VRTULNÍKY ● LODĚ ● AUTA

Vychází 13. května 2024

RC Modely 11/2006 článek 21

FX-40 a vrtulník

Vít Klabačka http://vitocz.net

Ukázka z textu:

Před nedávnem jsem měl možnost důkladně si „osahat“ rádio nejvyšší třídy - Futaba FX-40. Jde o vysílač v pultovém provedení, to je funkčně prakticky totožné s „palcovým“ vysílačem Futaba T14MZ, zachovává si tedy jeho převratné novinky i funkce. Základním rozdílem je jak pultové provedení, tak i to, že je multimodové – uživatel si sám může nastavit módy 1 a 2.
Možnosti vysílače jsou impozantní – od volnosti přiřazení jakéhokoliv ovladače jakékoliv funkci (třeba trimem určeným pro směrovku ovládat vztlakové klapky), přes kmitočtovou syntézu (výběr kanálů z menu vysílače), osm plnohodnotných letových režimů, zabudovaný jukebox, až po 14 kanálů a speciální PCM G3 modulaci (přenos je o 40 % rychlejší a s dvakrát větším počtem kroků - 2048, než předchozí PCM1024).
I přes velké množství funkcí a možností je díky velkému dotykovému displeji a způsobu ovládání programovaní rádia docela jednoduché. Komunikační systém je postaven na bázi Windows CE, používají se tedy ikony, tlačítka atp. Jednotlivé specializované i volné mixy jsou dotaženy téměř k dokonalosti. Napájecí akumulátor je typu Lithium, o kapacitě 5000 mAh, 7,2 V; který vydrží přibližně na 5 hodin provozu.
Vysílač má samozřejmě všechny standardní funkce typu velikost výchylek, revers serv, subtrimy, dvojí výchylky (v tomto případě xnásobné), exponenciály (nebo jakákoliv jiná křivka - až 17bodová) a mnoho dalšího. Já se však zaměřím na funkce, které jsou připraveny pro vrtulníkáře.

Swash type - zde vybíráme typ řízení desky cykliky. Zastoupeny jsou snad úplně všechny možnosti, které si člověk dokáže vymyslet, viz obr. 1.
Swash - při výběru některé z CCPM varianty se zobrazí další rozšiřující možnosti. Zde se například nastavují výchylky pro klonění, klopení a kolektiv (obr. 2).
Swash detail - právě touto funkcí se zcela zásadně liší od všech ostatních vysílačů. Je zde možné nastavovat a eliminovat prakticky všechny neduhy mechaniky CCPM a také nestejnosti jednotlivých serv. Lze například nastavovat kompenzaci rychlostí předo/zadních serv při klopení, ale také docílit toho, aby při krajních výchylkách kolektivu neměla funkce klonění nebo klopení jakýkoliv vliv na kolektiv (jeho ovlivňování) apod. (obr. 3).
Condition select, neboli letové předvolby. Při vytvoření nového modelu je k dispozici pouze předvolba NORMAL. Pomocí tlačítka „add“ lze přidat další letové režimy až do počtu osmi kusů. Každé letové předvolbě lze přiřadit vypínač, kterým se tato funkce bude aktivovat. Převolba s nejvyšší hodnotou má nejvyšší prioritu (obvykle hold, tedy autorotace), obr. 4.
Condition delay je součástí předchozího menu, a lze v ní nastavit rychlost, s jakou mají jednotlivé funkce dosáhnout nových pozic po přepnutí do letové předvolby. Na obrázku (obr. 5) nahoře je nadepsáno Normal, nastavujeme tedy letovou předvolbu nazvanou Normal. Všiměte si, že u jednotlivých funkcí jsou ikonky s nápisem Gr. To znamená Group (skupina), v tomto případě se myslí globální, a hodnota vlevo bude…


RCModely
cmma.cz

cmma.cz

www.naradionline.cz

www.houska-modelar.cz

www.bel-shop.eu

mgm-compro.cz

www.modelmotors.cz/

TOPlist