Archiv časopisů: RC Modely ČASOPIS PRO VŠECHNY MODELÁŘE ● LETADLA ● VRTULNÍKY ● LODĚ ● AUTA

Vychází 13. listopadu 2023

RC Modely 11/2006 článek 20

Jaký vybrat vrtulník?

Vít Klabačka http://vitocz.net

Ukázka z textu:

Prakticky od začátku mého zájmu o vrtulníky se setkávám s dotazy typu „jaký vybrat vrtulník“, „který vrtulník je nejlepší na učení“ atp. V poslední době, kdy je k dispozici na trhu nepřeberné množství typů vrtulníků, je takových dotazů zdaleka nejvíce. Odpověď na tyto otázky není ani jasná, ani jednoduchá, ale je důležitá. Nakonec si ji bude muset rozhodnout každý sám. Níže uvedené pokyny nejsou zamýšleny jako přesný návod, kterého je se třeba držet, ale jenom jako uvedení do velmi krásné a zajímavé, ale bohužel i dost drahé, problematiky rádiem řízených modelů vrtulníků. Při psaní jsem vycházel ze svých asi sedmiletých zkušeností s intenzivním létáním s RC vrtulníky většiny kategorií, kdy ročně prolétám asi 130 litrů paliva, což samozřejmě nemusí znamenat, že můj pohled na věc je jediný správný.
Začínající vrtulníkář by si měl před pořízením modelu položit dvě základní otázky: 1. Co by se mi líbilo, jakou kategorii bych chtěl létat; 2. Kolik jsem ochoten do toho investovat peněz.
Teprve až po zodpovězení výše uvedených otázek je vhodné začít se zaobírat tím, jaký konkrétní typ vrtulníku vybrat.

Uznávám, že už odpověď na první otázku může být velice obtížná, ne-li nemožná. Avšak správnou odpovědí si můžeme ušetřit nemálo peněz a také ušetřit některá zklamání. Zkusím vystihnout několik základních směrů (S), kterými bychom se měli ubírat.
S1) Chci jenom vyzkoušet, jaké to vlastně je, řídit vrtulník. Nebo to mít jako relax od mé stávající modelářské kategorie.
S2) Zajímá mne to, občas ve volné chvilce bych si rád zalétal.
S3) Chci s tím začít a v budoucnu mít více modelů, občas létat nějakou akrobacii, nebo makety apod.
S4) Jsem „blázen“, budu chodit často létat, bude to můj koníček, spíše „kůň“.
Určitě se najdou lidé, kteří se dokážou do některého z uvedených směrů zařadit, což je ideální varianta z hlediska minimalizace investovaných peněz na počátku. Ostatní to mají těžší, a pokud se budou na začátku snažit šetřit, tak se jim to pravděpodobně prodraží v okamžiku, kdy budou chtít jít dál (nutnost koupit novou výbavu znovu).

Odpověď na druhou otázku bývá jednodušší, protože adept mívá představu o tom, kolik je ochoten do modelů investovat. Ale tady je právě největší kámen úrazu - obvykle se nepotká požadavek (P) na to, co člověk od vrtulníků očekává s tím, kolik je ochoten do nich investovat.
Často se setkávám s následujícími požadavky.
P1) Nechci do toho investovat víc, jak 4000 Kč; a chci, aby to byl dobrý vrtulník s dobrými vlastnostmi, akrobatický… (takový člověk vůbec netuší, která bije).
P2) Maximálně chci aby investice byla 8 až 10 000 Kč.
P3) Maximální investice by měla být asi 20 000 Kč.
P4) Počítám s tím, že to bude stát okolo 50 000 Kč.
P5) Baví mne to, peníze holt nějak seženu.
Zde je vhodné si uvědomit ještě jednu věc - koupí modelu vrtulníku investice teprve začínají. Proto, myslet si, mám 20 000 Kč, koupím model a výbavu za uvedené peníze, a je to (!), je samozřejmě špatně. Pak adept nebude mít po prvním pádu na opravu a bude šetřit několik týdnů až měsíců na několik náhradních dílů. Opravy malých elektro vrtulníků sice…


RCModely
cmma.cz

cmma.cz

www.naradionline.cz

www.houska-modelar.cz

www.bel-shop.eu

mgm-compro.cz

www.modelmotors.cz/

TOPlist