Archiv časopisů: RC Modely ČASOPIS PRO VŠECHNY MODELÁŘE ● LETADLA ● VRTULNÍKY ● LODĚ ● AUTA

Vychází 13. května 2024

RC Modely 11/2006 článek 19

Elektric Motor Calculator

TomasC

Ukázka z textu:

http://brantuas.com/ezcalc/dma1.asp


Již dlouhou dobu používám webovou aplikaci pro „přibližný“ výpočet vlastností modelářského elektropohonu. Jsem si jist, že mi tato aplikace ušetřila dost peněz za nákup akumulátorů, motorů i vrtulí, a to jak nevhodným provozem zničených, tak spíše takových, které bych musel odložit pro jejich nevhodnost.

Pokusím se vás provést prací s tímto programem a upozorním na některá úskalí. Hned prvním úskalím je, že program je „americký“ a setkáme se zde s jejich jednotkami. Palec pro délku: inch (in) = 25,4 mm a unce pro hmotnost: Oz = 28,35 g. Společně s tím přichází i zvyk psát desetinou tečku místo „naší“ desetinné čárky. Pokud si dáte na tyto detaily pozor a příliš nepřeceníte přesnost programu, bude vám tato výpočetní aplikace skvělým pomocníkem.
Program „obsahuje“ celou řadu akumulátorů a motorů, bohužel na dnešním ohromném trhu neobsáhne vše. Ale část sortimentu motorů MEGA či AXI zde najdeme.

Akumulátory obsahují skoro celou řadu „Nixx“ Sanyo, ale modernější Li-Pol akumulátory jsou zastoupeny jen firmami Kokam a ThunderPower. Zde je nutné zvolit co nejpodobnější akumulátory. Co je nezbytné vzít do úvahy je použité napětí u „Lipolek“. Je zde použito napětí 3,7 V, tedy jmenovité, ale čerstvě nabité články mají napětí 4,2 V. To bude mít za následek i větší proudy, ale i výkony. Tak pozor na přetížení některé komponenty!
Samotné použití programu je snadné. Na obrázku jsem označil pole, která jsou pro výpočet potřeba. Ostatní pole jsou katalogové či vypočtené hodnoty. Jak vidíte, není jich příliš mnoho.
Vybereme svůj, ať současný či plánovaný typ akumulátorů (Cell Type) a do položky počtu článků (Num Cells) zvolíme jejich počet. Stejně tak upravíme pro některé z větší sady akumulátorů i položku počtu paralelních článků (# Paralel). Zde si můžeme vypomoci tím, že pro náš článek, který však není v nabídce, použijeme číslovku s desetinou tečkou. Příklad: Mám akumulátor LITE STORM VX 5S-5000, to je velmi tvrdý akumulátor o kapacitě 5000 mAh z pěti sériových článků. Pro účel výpočtu jej nahradím akumulátorem Kokam 3200, 5 článků zachovám, ale počet paralelních článků zadám 1.55. Tím získám akumulátor podobných vlastností.
Následuje výběr motoru. Zde jsme již omezeni jen nabídkou autora…

RCModely
cmma.cz

cmma.cz

www.naradionline.cz

www.houska-modelar.cz

www.bel-shop.eu

mgm-compro.cz

www.modelmotors.cz/

TOPlist