Archiv časopisů: RC Modely ČASOPIS PRO VŠECHNY MODELÁŘE ● LETADLA ● VRTULNÍKY ● LODĚ ● AUTA

Vychází 13. května 2024

RC Modely 11/2006 článek 15

Setkání na Rané

Libor Kolman

Ukázka z textu:

http://www.mklipence.wz.cz (web pořádajícího klubu)
http://www.lkra.cz (web Aeroklubu Ranná)
video http://kolmanl.wwwcity.cz/videos/kolmanl_info_ranap_2006_brief_web.wmv


Letos se poprvé konalo Podzimní setkání maket a polomaket větroňů na Rané. Akce, jejímž pořadatelem byl MK Lipence. Konala se na letišti Aeroklubu Raná a na svazích známého kopce Raná.
Když jsem v červnu na „Aerovlecích“ v Lipencích slyšel poprvé nápad Petra Stejskala uspořádat někdy po prázdninách setkání příznivců maket a polomaket větroňů s létáním na svahu, byl jsem hned touto myšlenkou nadšen. Začal jsem teprve letos na jaře létat aerovleky a předtím jsem se svými větroni létal jen na svahu. A teď se rýsuje příležitost polétat si s partou kamarádů kolem aerovleků také na svahu.
Petr pro tuto myšlenku získal i kolegy z lipeneckého klubu a postupně se rodila podoba akce. Vybíralo se místo, vybíral se termín. Zvítězila Raná, kopec severně od Loun dobře známý plachtařům i modelářům a relativně dobře dostupný ze všech koutů Čech. Kopec má prvotřídní podmínky pro svahové létání a pod kopcem na letišti aeroklubu je i potřebné zázemí pro konání takové akce, včetně možnosti létání přímo na ploše letiště. Horší to bylo s výběrem termínu. Termín nesmí kolidovat s jinou významnou modelářskou akcí, která by odlákala účastníky jinam, nesmí kolidovat s termínem nějaké soutěže, které se na Rané konají a hlavně by měl být zárukou příznivého počasí pro svahové létání. Nakonec byl vybrán víkend 13. - 15. října.
Organizace se ujali členové MK Lipence, kteří rovněž domluvili hostování na letišti Aeroklubu Raná. Tam je k dispozici klubovna, kuchyňka, místnost pro uložení modelů přes noc a místo pro spaní v budovách aeroklubu.
Protože šlo o novou akci, bylo třeba zajistit nejen organizaci akce, ale také získat pro tuto myšlenku dostatečný počet pilotů. Pozvánky v ústním podání, v časopisu RCM, inzerce na webech, telefony, maily a hlavně dobrá pověst lipeneckých jako pořadatelů udělaly své. Dva týdny před akcí bylo předběžně přihlášeno 25 pilotů.
Pro mě osobně bylo velkým lákadlem – bez ohledu na počasí – domluvené předvedení gumicukového startu repliky historického školního kluzáku SG 38. A taky slib Václava Janko, že odstartuje nad svah svého obřího „Luňáka“.
Tak, jak se blížil termín akce, tak se zhoršovala předpověď počasí. Pět dní před začátkem předpovídali meteorologové dopolední mlhy a mrholení. Slabý vítr měl foukat ze směru, na který se na kopci létat nedá. A opravdu je ve čtvrtek i v pátek počasí tak na poletování s nějakou halovou elektrou a ne na svahování velkých těžkých větroňů. Pohled na web numerického modelu předpovědi větru na nejbližší dny přináší jen beznaděj.
V pátek jsem nestačil po práci na Ranou odjet, protože jsem domů dorazil skoro za tmy. Odjezd jsem odložil na sobotní ráno. Venku pofukovalo kolem 5 m/s, ale bohužel od severovýchodu. Padl na mě pesimismus. Večer mi zvedla náladu zpráva od kluků, že už jich je na místě 10 a odpoledne od tří hodin že vlekali. A také…

RCModely
cmma.cz

cmma.cz

www.naradionline.cz

www.houska-modelar.cz

www.bel-shop.eu

mgm-compro.cz

www.modelmotors.cz/

TOPlist