Archiv časopisů: RC Modely ČASOPIS PRO VŠECHNY MODELÁŘE ● LETADLA ● VRTULNÍKY ● LODĚ ● AUTA

Vychází 13. listopadu 2023

RC Modely 11/2006 článek 13

Peking 2006 – „The 6 CHina Model Exposition“

Honza Rumreich

Ukázka z textu:

O čínské zemi toho bylo loni napsáno dost, takže nyní pouze o veletrhu. Úvodem mi dovolte několik poznámek. Vzhledem k nedostatku času jsme účast omezili na nejkratší možnou dobu. Žádné kulturní nebo poznávací akce, pouze pracovní večeře s našimi obchodními partnery.
Cesty se zúčastnili i dva moji kolegové, ing. Branislav Rehák a Eugen Sokolovský, oba špičkoví odborníci v našem oboru.
Žádná jiná letecká společnost nám nebyla schopna zajistit tak výhodný odlet a přílet, jako ruský Aeroflot (i když mi to mnozí rozmlouvali, vše dopadlo k naší spokojenosti; až tedy na maličkost – poprvé jsem musel na palubě letadla zaplatit za pivo dvě eura; pak jsme také málem vinou personálu neodletěli z Moskvy, ale Broňa skvělou ruštinou vše zachránil; na letišti v Šeremetěvu jsou perfektní služby, jen ceny mi připadají snad větší než v Hongkongu, za pivo zaplatíte po přepočtu „bratru“ přes dvě stovky).
Letošní veletrh byl s více jak 150 vystavovateli dosud největší. Člověk ztrácí téměř přehled. Stále nové a nové firmy, stále nové a nové výrobky. Na mnoha stáncích vidíte zcela shodné modely. Těžko zjistit původního výrobce – on to také může být někdo z Evropy, Ameriky atp. Také nevím, jak si čínské firmy znalosti předávají. Někdy jsou to „černé“ kopie, v některých případech ale velmi úzce spolupracují. Vím také, že někteří šéfové firem vyrábějící stejné zboží jsou dobří přátelé.
Přes jistou nelibost některých našich výrobců, kteří se snaží Čínu maximálně kritizovat, zodpovědně prohlašuji, že tato země se rozvíjí pro nás Evropany až nepochopitelným tempem. Stále však jsou samozřejmě vyráběny plagiáty i nekvalitní zboží. Problém pro evropské výrobce je dle mého názoru v tom, že mnohé plagiáty předčí svoji kvalitou originály a v současnosti je toho solidního zboží tolik, že k výrobě moc prostoru nemáme.
Číňané si před léty s plagiáty vůbec hlavu nelámali. Jednak o tom ani nevěděli (klidně vám na výrobek „namalují“ logo jaké chcete) a navíc máte pramalou šanci něco vymáhat. Musíme být ale také trochu sebekritičtí. V Evropě, tak jako všude na světě, se kopíruje také. Našinci si ale dávají pozor, aby nebyli označeni za padělatele. Např. u „Diablotina“ stačí trochu změnit název, provést nějakou kosmetickou úpravu a již je to jiný model. To se přirozeně týká všech průmyslových odvětví.
Roste technická úroveň čínských výrobců. Před léty jste se na polovině stánků téměř anglicky nedomluvili, proto bylo velmi nesnadné komunikovat. Dnes je situace podstatně jiná. Mladá generace umí anglicky „i pozpátku“, manažeři vystudovali vysoké školy v Británii, USA či Kanadě, někteří dokonce obor letectví, takže je svými znalostmi moc neohromíte.
Veletržní palác je obrovský, pro modelářskou výstavu je vždy vyhrazena pouze část. Nevím, co vede pořadatele k tomu, že každý rok je výstava v jiných pavilonech. Exponáty nejsou v pavilonech nijak tematicky uspořádány – všude je všechno. Na rozdíl od Model hobby v Praze tu bohužel nemají žádnou předváděcí plochu pro letadla, lodě ani auta. Pouze na některých stáncích je sítí ohraničená plocha pro vrtulníky.
Čínským pilotům to ale zas tak moc nevadí – s leteckými modely létají bez rozpaků v hale, s těmi většími před i za veletržním palácem. Startují a přistávají mezi jezdícími auty – na naše poměry prostě hrůza! Mají odvahu a „umí“, to se jim musí přiznat.
Největší boom je jednoznačně ve vrtulnících, zejména v těch „IN-DOOR“ – Evžen si přišel na své! Je to zřejmě tím…

RCModely
cmma.cz

cmma.cz

www.naradionline.cz

www.houska-modelar.cz

www.bel-shop.eu

mgm-compro.cz

www.modelmotors.cz/

TOPlist