Archiv časopisů: RC Modely ČASOPIS PRO VŠECHNY MODELÁŘE ● LETADLA ● VRTULNÍKY ● LODĚ ● AUTA

Vychází 11. července 2024

RC Modely 11/2006 článek 11

Jednoduchá výroba laminátových dílů

Václav Janko šéfredaktor RC Modely

Ukázka z textu:

Jednoduchá výroba laminátových dílů – přechodů, motorových krytů, trupů atd.; na pozitivní model.


V průběhu 38. let modelaření jsem zvládl řadu technologií, které jsem potřeboval k výrobě některé části svého modelu. Rozhodl jsem se tedy vám některé z nich – postupně – popsat. Možná to vyburcuje ty z vás, kteří máte k podobným tématům co říct, a rozhodnete se své poznatky zveřejnit na stránkách časopisu RC Modely.
Popsanou metodu jsem poprvé použil někdy v roce 1978 při výrobě trupu na V2. Tehdy nebyly k sehnání takové materiály, jako dnes. Jediný polystyren, který byl tenkrát na trhu, byl ten bílý s velkými „kuličkami“. A tak jsem ho použil jen na přední část trupu. Zadní část byla vyrobena z balzové trubky a celý trup byl laminován epoxidem „1200“ a několika vrstvami skelné tkaniny 100 g/m2, obr. 1.

V současnosti doporučuji použít extrudovaný polystyren, ten je prodáván pod různými názvy, v různých měrných hmotnostech i různých barvách. Pro naši potřebu je nejvhodnější ta nejmenší měrná hmotnost, jelikož se nejlépe opracovává a má dostatečnou pevnost.

Výrobu pozitivního kopyta začneme tím, že si nejdříve na připravený materiál nakreslíme potřebný tvar a ten vyřízneme, obr. 2. Vyřezávat můžeme několika způsoby: pásovou pilou, lupenkovou pilkou, plátkem pilky na železo, ostrým nožem či odporovým drátem. Pokud neseženeme materiál v potřebné velikosti nebo tloušťce, slepíme jej z několika dílů, nejlépe některým z kontaktních lepidel, která neleptají polystyren. Jako například LA tmel nebo kontaktní Flash. Dále pokračujeme ostrým nožem tak dlouho, až docílíme hrubý tvar. Ten vyhladíme do konečného tvaru a povrchu broušením. K broušení se nejvíce osvědčila brusná mřížka na sádrokarton. Při použití papírů a pláten se stává, že se povrch „vytrhává“, pokud se nám to přece jenom stane nejlépe zatmelíme vzniklou nerovnost šlehaným tmelem. Na obr. 3 vidíte připravené nasávací kryty, na obr. 4 gondolu samokřídla.

Takto připravený model stačí přelaminovat jednou vrstvou skelné tkaniny 80 g/m2. Použít můžete jakoukoli řídkou laminační pryskyřici, nejlépe LR 100 s tužidlem 285. Tkaninu si připravíme tak, že ji položíme na připravený model a uzpůsobíme tvaru přihlazováním a popotahováním za její kraje. Sami se budete divit, co si nechá líbit. Tkaninu prosytíme štětečkem, kterým nanášíme pryskyřici tak, že se tkanina jen tak prosytí. Poznáme to tím, že v místech, kde jsme na tkaninu nanesli více pryskyřice se povrch leskne, obr. 5. Po zatvrdnutí opravdu lehce přebrousíme pod vodou, abychom neprobrousili tenkou vrstvu laminátu. Pod vodou brousíme proto, že se za prvé dobře vymývá smirkové plátno, to musí být určeno pro broušení pod vodou, a za druhé se odplavuje prach ze skelné tkaniny, který může na citlivé pleti způsobit vyrážku. Navíc není dobré…


RCModely
cmma.cz

cmma.cz

www.naradionline.cz

www.houska-modelar.cz

www.bel-shop.eu

mgm-compro.cz

www.modelmotors.cz/

TOPlist