Archiv časopisů: RC Modely ČASOPIS PRO VŠECHNY MODELÁŘE ● LETADLA ● VRTULNÍKY ● LODĚ ● AUTA

Vychází 13. listopadu 2023

RC Modely 11/2006 článek 10

VLA - 1 (Very Light Aircraft - version 1) Sparrow - (Sparven)

Bořivoj Valášek

Ukázka z textu:

Polomaketa švédsko-amerického letadla
Ve švédské firmě Nyge Aero v Nyköpingu byl vytvořen projekt za spolupráce švédského aeroklubu KSAK (Kungliga Svenska Aeroklubben) a Státního úřadu pro technický rozvoj STV (Styrelse för Tekniskt Utveckling) na letadlo VLA-1 SPARROW (SPARVEN). Konstrukcí a výpočty byla pověřena americká firma American Powerglide corp. v Lakelandu.
Postaveny byly dva prototypy: Americký prototyp Sparrow byl zalétán v srpnu 1983 s imatrikulací N4426N, švédský prototyp Sparven pak v dubnu 1985. K sériové výrobě však nedošlo pro velmi malý zájem. Prototyp Sparrow byl předán leteckému muzeu Arianda ve Stockholmu.

Letadlo
VLA-1 Sparrow (Sparven) je dvoumístné jednomotorové hornokřídlé celokovové letadlo s pevným tříkolovým podvozkem a tlačnou vrtulí; s určením pro leteckou výuku a soukromé létání. Švédský prototyp byl na všech plochách nastříkán bílou barvou. Jedinými barevnými doplňky byly tmavě modré pruhy na bocích a svislé ocasní ploše lemované tenkými bílými a stříbrnými linkami. Na bocích trupového nosníku ocasních ploch nesl Sparven černé poznávací značky SE - ILX, na SOP šedočerné označení výrobce. Podvozek měl volně otočné přední kolo použité z letadla Piper Super Cup, kde sloužilo jako kolo ostruhové. Mnoho dílů bylo použito a vyrobeno u firmy Piper (žebra křídla, přepážky trupu atd). Pro experimentování byl použit motor Continental 0-200 o výkonu 59 kW v tlačném uspořádání. Dřevěná vrtule firmy Jungsterverken, Siljansnäs, Bo Samuelsson měla průměr 1676 mm a stoupání 1092 mm.
Technická data letadla: Rozpětí 10,44 m, délka 7,31 m, výška 2,56 m, hmotnost prázdného letounu 385 kg, nejvyšší vzletová hmotnost 590 kg.
Cestovní rychlost 130 km/h, pádová rychlost 74 km/h, stoupavost 183 m/min., dostup 4270 m, délka startu 152 m, maximální doba letu na plné tankování 3 až 4 hodiny.

Model
Rádiem řízená polomaketa VLA-1 Sparrov je konstruována podle uveřejněné monografie v Modeláři. Postavena byla pro rekreační poletování.
Stavba je provedena převážně z balzy, přepážky trupu a výztuhy z topolové překližky, nosník křídla a vzpěry ze smrkových lišt. Žebra křídla jsou z balzy tloušťky 2 mm a vylehčena. Ovládání křidélek je jedním servem a vztlakových klapek taktéž. (Při napájení přes „BEC“ je vhodné mít co nejmenší odběr a nezvyšovat jej počtem serv.) Proto je poté diferenciaci křidélek potřeba provést na pákách převodu. K ovládání všech řídicích elementů jsou použity bovdeny, které je vhodné vést bez velkých ohybů, bovdeny je nutné na přepážkách a žebrech upevnit. Tím se zmenší vůle v řízení.
Trup je potažen balzou tloušťky…


RCModely
cmma.cz

cmma.cz

www.naradionline.cz

www.houska-modelar.cz

www.bel-shop.eu

mgm-compro.cz

www.modelmotors.cz/

TOPlist