Archiv časopisů: RC Modely ČASOPIS PRO VŠECHNY MODELÁŘE ● LETADLA ● VRTULNÍKY ● LODĚ ● AUTA

Vychází 13. května 2024

RC Modely 11/2006 článek 1

Liberecký P-38J Lightning

Pro RCM Zdeněk Dundáček – LMK Liberec

Ukázka z textu:

Při létání ve skupině se svými kolegy na domovském letišti v Liberci jsem si při průletu letadel uvědomil nádherný zvuk dvou motorů, a v tu chvíli bylo rozhodnuto – postavím si model se dvěma motory. Protože jsem zatížen letadly z „WW II“; s kolegy Novotným a Kudláčkem létáme se dvěma kittyhawky a jedním warhawkem; sáhl jsem do monografie těžkých stíhacích letadel. Rozhodoval jsem se mezi dvoumotorovými stroji Lockheed P-38 Lightning a de Havilland 98 Mosquito. Nakonec zvítězil P-38, díky panu Zirollimu z USA, od kterého jsme měli výkresy i na P-40, jehož letové vlastnosti jsou výborné.
Prototyp Lockheed P-38 Lightning byl původně vyroben jako těžký výškový stíhač se dvěma motory. Později se ukázala potřeba doprovodného stíhače s velkým doletem a tím vznikla verze P-38J. Rozpětí 15 849 mm, délka 11 530 mm, vzletová hmotnost 9 798 kg, maximální rychlost 579 km/h.
Za předlohu jsem si vybral letoun P-38J majora Claytona Isaacsona ALMOST a DRAGIN
KITTY, který se zúčastnil bojů nad Evropou a Pacifikem v roce 1945.

Stavba
Trupy a gondola pilota jsou stavěny na hlavní páteř ze smrkového nosníku průřezu 12x7 mm, ta je doplněna balzovými podélníky 5x5 mm. Na páteř jsou nasunuty přepážky z letecké překližky tloušťky 3 mm. Celek je potažen a plaňkován 3mm balzou. Podvozek je uchycen na desku z překližky tl. 7 mm. Domeček na motor je vytvořen z překližky tl. 3 mm. Přední část je ze 7mm překližky. Kryty motorů a nasávacích otvorů jsou laminovány do negativní formy, která byla vybroušena z polystyrenu a dotvarována na trupu, tmelena, natřena disperzí a zalita Lukoprenem. Dvířka podvozku jsou odříznuta z hotových trupů, které jsou podélně překrouceny díky vzepětí křídel – a tím dostaneme přesný tvar dvířek.
Výškovka i směrovka jsou klasické balzové konstrukce; žebra z balzy tl. 3 mm potažená 1,5mm balzou. Výškovka je z vnitřních boků trupu nasunuta na čtyři bukové kolíky a zajištěna dvěma plastovými šrouby M4.
Čelní část gondoly je vybroušena z polystyrenu a laminována. Centroplán je napojen napevno stojinami z 3mm překližky, které udávají vzepětí. Žebra centroplánu jsou také z 3mm překližky, k nim jsou připevněny v levé a pravé části bloky z bukového profilu, s otvorem o průměru 6 mm pro plastové šrouby. Do centroplánu se nasouvají křídla, ve kterých je vetknuta trubka o průměru 30 mm. V centroplánu je pro tuto trubku vytvořeno pouzdro z laminátu. Křídla jsou zajištěna šroubem M3. Stejně jako originál, tak i model je opatřen odštěpnými klapkami umístěnými na křídle a centroplánu. Na křídlech jsou vytvořeny negativy 2 °. Konstrukce je z balzových žeber o tl. 3 mm, která jsou uchycena na smrkové nosníky 12x5 mm, ze těch je vytvořena torzní skříň. Celek je doplněn balzovými podélníky 5x5 mm a potažen balzou tl. 2,5 mm.
Celý model je broušen, vytmelen, třikrát lakován zaponovým lakem a potažen skelnou tkaninou č. 45. Celek je znovu broušen, přestříkán plničem a vybroušen. Barevná úprava je provedena stříbrnou barvou na disky kol automobilů. Namáhané části jsou lepeny epoxidem 1200, ostatní konstrukce lepidlem Ponal. Balzový potah je lepen polyuretanovým lepidlem na dřevo. Označení a výsostné znaky jsou vyrobeny na plotru ze samolepicí fólie. Patina je provedena tužkou č. 8 a rozetřena hadříkem namočeným v benzinu. Celé letadlo je nakonec nastříkáno matným polyuretanovým lakem.

Pohon a vybavení
K pohonu letadla jsem použil dva motory Titan 38 s původními tlumiči (na ně jsou přivařeny trubky o průměru 18 mm na odvod spalin pod letadlo), vrtule jsou JAS 21x8. Podvozek je tříkolový z upraveného „setu“ Eurokit. Nohy jsou…

RCModely
cmma.cz

cmma.cz

www.naradionline.cz

www.houska-modelar.cz

www.bel-shop.eu

mgm-compro.cz

www.modelmotors.cz/

TOPlist