Archiv časopisů: RC Modely ČASOPIS PRO VŠECHNY MODELÁŘE ● LETADLA ● VRTULNÍKY ● LODĚ ● AUTA

Vychází 13. září 2023

RC Modely 10/2006 článek 21

Jak nám to jezdilo na mistrovství Evropy (ME Naviga NS – Glowno, Polsko)

Ivan Grňa

Ukázka z textu:

Stačilo by říci DOBŘE! Ale to by vám určitě bylo málo. A proto tedy trochu podrobněji. Do Glowna (u Lodže) v Polsku jsme vyrazili 19. srpna brzo ráno. V sobotu totiž měla probíhat celý den prezence soutěžících. Měla; alespoň tak to uvedl v propozicích hlavní organizátor ME pan Miarka. Ale opak byl pravdou. Šest hodin jízdy to bylo z Kroměříže, jiným to trvalo i dvojnásobek. Jeden Rus jel nejdříve dva dny vlakem do Moskvy, pak den do Varšavy a ještě několik hodin do Glowna, a to jen „proto“, aby – stejně jako my – na místě prezence nikoho nenašel. Pak se objevil pan Miarka a vše zdůvodnil tím, že je pěkně a tak není kam spěchat. Divné, že? Tak jsme to zalomili v autokempu Cesarka vzdáleném kolem 10 km od místa konání ME. Trochu daleko, ale žili tady prakticky všichni soutěžící. Někteří v chatkách, jiní v pokojích ubytovny a zbytek v již tradiční „jihočeské vesničce“ z přívěsů. Zde se potom konala každý večer válečná porada, jak na to, abychom uspěli. Prezence byla odbyta tedy až následující den (v neděli) a navíc s dvouhodinovým zpožděním. Prostě jsme byli odškrtnuti, žádná kontrola kanálů, velikosti doku, nic. Slavnostní zahájení spojené s dechovkovým pochodem kolem vody už takové zpoždění nemělo, jen něco přes hodinu. Projevy, hymny, vlajky… a ME NAVIGA NS 2006 mohlo začít.

Soutěžní jízdy

Pak měly vypuknout prvé soutěžní jízdy třídy F4A (u těchto polomaket lodí není hodnocena stavba, ale jenom jízda) a hodnocení stavby maket. Na řadu přišly nejdříve ty nejmenší modely F2A, tj. makety lodí s délkou do 900 mm. Ale až potom, co si nervní rozhodcovské komise pěkně propisovačkami nachystaly startovní listiny. Dílo, že? Chyběly i takové „drobnosti“, jakými jsou ohraničení prostoru pro závodníky, přístřešek pro komisi, stůl na přípravu modelu. Tedy to, co je na našich seriálovkách, ale i na většině veřejných soutěžích běžná věc. A časový plán (?), kdy a kdo pojede, kolikátý půjdu na start…, nedostižná věc. Až večer Zdeněk Tomášek, náš trenér, donesl jeden výtisk, předal jej (takřka proti podpisu) Karlovi Filipovi se slovy: „Víc jich asi nebude, tak si jej hlídejte!“ No, na druhou stranu vítaná záminka, proč se večer sejít a posedět u dobrého moku, paní Filipová je dobrá hostitelka. Další dny se organizace – patrně usilovnou prací těch, kteří to původně určitě neměli za povinnost – dostávala do lepšího světla a poslední den už to vše klapalo.

Komise a hodnocení

Modely hodnotily dvě komise, stejně tak jízdní zkoušky. Komise byly složeny z mezinárodních rozhodčích, které znám z nejrůznějších soutěží a školení pěknou řádku let. Zdálo by se tedy, že dodržování pravidel by jim nemělo dělat potíže. Většině nedělalo, ale našli se i tací, které by vyhnali z plata i při veřejné soutěži… …

RCModely
cmma.cz

cmma.cz

www.naradionline.cz

www.houska-modelar.cz

www.bel-shop.eu

mgm-compro.cz

www.modelmotors.cz/

TOPlist