Archiv časopisů: RC Modely ČASOPIS PRO VŠECHNY MODELÁŘE ● LETADLA ● VRTULNÍKY ● LODĚ ● AUTA

Vychází 13. září 2023

RC Modely 10/2006 článek 18

Litteam modelářské show 2006

Jan Janovský J. J.

Ukázka z textu:

Jako každý podzim tak i letos se na závěr roku uzavírají letiště, letišťátka i plácky sloužící malým i velkým modelářům. Se sezonou se loučí různými akcemi, jakými jsou například Lipenecký obr, Setkání obřích modelů (LMK Nesvačily), drakiády a nakonec i tzv. „zavírání nebe“. Pod těmito a obdobnými názvy se konají různé akce u nás v Česku, ale i jinde ve světě, třeba na Slovensku, v Maďarsku atd.
Zmiňuji se o tom nejen proto, že tyto akce jsou krásné, ale také pomáhají propagovat našeho koníčka a přesvědčit veřejnost, že nejsme jen tak obyčejně žijící a kutící lidé, ale, že se dovedeme i podělit o svou radost a pochlubit výsledky své modelářské práce. Proto také byla skupina modelářů z České republiky pozvána na některé akce na Slovensku, jako třeba do Holíče nebo do Levíc.
Rád bych se rozepsal o akci levických modelářů, konané 15. září tohoto roku – Litteam modelářské show 2006. V Levicích se i díky loni přislíbené spolupráci mezi městskými zastupiteli, podnikateli a modeláři rozrůstá velká akce, která se dostává na úroveň obdobných akcí pořádaných českými kluby. V Levicích to vzali za správný konec a uspořádali už čtvrtý ročník. První začínal jen s dvaceti modeláři, ve druhém už se objevily „speciály“ a třetí ročník byl již opravdu pěknou akcí. Ale pozor! Čtvrtý ročník už měl velké zázemí u veřejnosti i dobrou organizací, a proto se odehrál (proti naším zvyklostem) trochu nepochopitelným způsobem: vstupné se nevybíralo a občerstvení se rozdávalo hostům i návštěvníkům.
Právě díky úspěchu čtvrtého ročníku Litteam modelářské show je přislíbeno speciální modelářské letiště ve velikosti několika hektarů.
Příprava akce byla mezi 8. a 10. hodinou a od 10 do 15 hodin se létalo na aeroklubovém letišti Tekovský Hrádok, které je 10 km od Levíc, u krásné řeky Hron. Do programu bylo připraveno celkem 69 modelů po skupinách tak, aby se stupňovala kvalita letů předváděných modelů a každý si přišel na své. Nám udělili pořadatelé výjimku a létali jsme dvakrát. Po hodnocení veřejností, piloty a pořadateli se při vyhlášení dostalo ocenění těmto Pánům pilotům: „Nejkrásnějším modelem“ sešlosti se stala maketa Aero Ae-145 Karla Konvalinky; „Nejrychlejším modelem“ byl turbínou poháněný Hornet M. Lalíka; „Největším modelem“ pak větroň LF-107 Luňák o rozpětí 7150 mm šéfredaktora RCM Václava Janko, který byl oceněn dokonce pohárem; „Nejvěrohodnějším modelem“ byla maketa orla pana Olina Vitáska. Oceněny byly také bezmotorové modely kategorie F3J Janka Littvy a Dušana Kapolky a také akrobatický model Staudacher p. Záhorána ml.

Když jsme jeli na slovenskou show opět jsme nevěděli, který z modelů bude fungovat jako vlečná (my jsme vezli jen větroně). Opět byl přislíben UL letoun, ale k tomu nedošlo. Pan Kronek ze Šuran – pilot makety Extra 330 bez vlečného zařízení – se rozhodl, že modelu (motor o objemu 160 cm3) uváže „mezi křídla“ vlečnou šňůru, bez možnosti odhozu. A teď jsme s napětím čekali, co se stane. Pilot totiž nikdy v životě nevlekal a neměl žádnou zkušenost s vlečnou šňůrou! Nakonec se ale stal hvězdou dne. Pokusným králíkem se stal můj větroň Pilatus B4 (rozpětí 5000 mm, hmotnost 15 kg). Síla motoru extry vzala za větroň jako nic a ten stoupal pod úhlem 65 °, po 100 m a po korekci stoupání… …

RCModely
cmma.cz

cmma.cz

www.naradionline.cz

www.houska-modelar.cz

www.bel-shop.eu

mgm-compro.cz

www.modelmotors.cz/

TOPlist